loading...

- پیام بلوچ - بلوچ و بلوچستان -payam baloch -

 صنعت گردشگری طی دهه های اخیر نه تنها اهمیتی شایان در كشورهای مختلف بلكه جایگاهی قابل توجه در عرصه اقتصاد جهانی كسب كرده است. با این حال ایران به رغم آن كه یكی از كشورهای مطرح جهان از بعد شمار و قدمت آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری است، هنوز نتوانسته آن گونه كه باید از این صنعت مهم به طور مطلوب استفاده كند.  در این میان سیستان و بلوچستان سرزمینی گسترده از هامون تا پهنه آب های نیلگون دریای عمان، با تركیبی از جاذبه های طبیعی، تاریخی، تجاری و گردشگری در موقعیت بسیار مناسبی قرار دارد. هر…

سیستان و بلوچستان، روایت گر تاریخ كهن است

payam بازدید : 1740 1 / 6 / 1390 نظرات ()

 صنعت گردشگری طی دهه های اخیر نه تنها اهمیتی شایان در كشورهای مختلف بلكه جایگاهی قابل توجه در عرصه اقتصاد جهانی كسب كرده است.

با این حال ایران به رغم آن كه یكی از كشورهای مطرح جهان از بعد شمار و قدمت آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری است، هنوز نتوانسته آن گونه كه باید از این صنعت مهم به طور مطلوب استفاده كند.

 در این میان سیستان و بلوچستان سرزمینی گسترده از هامون تا پهنه آب های نیلگون دریای عمان، با تركیبی از جاذبه های طبیعی، تاریخی، تجاری و گردشگری در موقعیت بسیار مناسبی قرار دارد.

 هر یك از شهرستان های این استان با داشتن آثار و ابنیه تاریخی و مناظر زیبا و دلنشین جاذبه های مناسب و خوبی برای گردشگران دارند.

شهرستان چابهار در شرقی ترین نقطه جنوب كشور از دیگر جذابیت های سیستان و بلوچستان است. نام اصلی این شهر «چهاربهار» بوده، بدین لحاظ كه در چهار فصل سال دارای آب و هوای بهاری است.

در كنار دریای عمان در قسمت جنوبی شهرستان چابهار صخره هایی بزرگ در اثر پیشروی آب دریا و فرسایش سنگ های رسوبی به وجود آمده، امواج دریای عمان در برخورد با این صخره ها فواره های بلند با چشم انداز زیبایی را شكل می دهند.

این بخش از سواحل را به خصوص در هنگام غروب آفتاب می توان به عنوان یكی از دیدنی ترین سواحل جنوب ایران نام برد، زیرا با دیواره های صخره ای و مناظر دلنشین همانند آكواریومی طبیعی با انواع ماهی و زمینی هموار بینندگان را به شگفتی وتحسین وا می دارد.

دریای آرام، ارتفاعات زیبا و دیدنی،طلوع و غروب دل انگیز خورشید از ویژگی های فراموش نشدنی چابهار است.

یكی دیگر از جاذبه های بندر چابهار امامزاده «سیدعلا مرسول» با بنایی گنبدی و قامتی بلند و سفید است كه به سبك معماری هندی ساخته شده و قدمت آن مربوط به دوران تیموری می باشد.

قلعه معروف پرتغالی ها بر روی تپه ای در هفت كیلومتری چابهار و مشرف بر خلیج آن و روستا و بندر صیادی تیس دیگر بنای تاریخی دیدنی در این بخش از سیستان و بلوچستان است.

سبك معماری و نوع مصالح مناره این قلعه، مانند سبك معماری دوره سلجوقی است ولی تعمیرات بعدی آن بیشتر به معماری صفویه شباهت دارد.

در دامنه كوه «شبازین» دو غار مصنوعی و یك غار طبیعی در كنار هم قرار دارند كه به مجموعه این غارها «بان مسیتی» می گویند. 

درون یكی از غارها، یك مقبره كوچك از گچ در عمق یك متری از سطح غار و در غار بعدی سكویی از گچ و سنگ دیده می شود.

ظاهر این غارها جزء یك مجموعه تاسیساتی ساختمانی بوده و به منزله حجره ها و توقفگاه های معبد و پرستشگاه به شمار می رفته است.

منطقه آزاد چابهار یكی از چند منطقه آزاد اقتصادی كشور می باشد كه بسیاری از سرمایه گذاران داخلی و خارجی در آن كارگاه و كارخانه ایجاد كرده و به عنوان مقصد توریسم تجاری در استان دارای جذابیت های فراوانی است.

جنگل های شناور «حرا» و آشیانه پرندگان دریایی كه با مد دریا به زیر آب رفته و با جزر آن نمایان می شود از جمله جاذبه های دلنشین این بندر است.

پدیده «گل فشان» در شمال غرب چابهار كه با پرتاب گل و متصاعد شدن گاز از اعماق زمین همراه است و در طول سالیان متمادی ادامه دارد یكی دیگر از این جاذبه ها است.

هر مسافری برای خرید سوغات سری به بازار سنتی فجر چابهار می زند. صنایع دستی استان، انبه، موز، چای، انواع البسه و وسایل خانگی از جمله سوغاتی های چابهار است كه در این بازار عرضه می شود.

یكی از این مناطق، شهرستان زابل، سرزمینی زیبا با سابقه تمدنی و جاذبه های منحصر به فرد تاریخی است.

زابل با وسعت ۱۵ هزار و ۹۱۶ كیلومتر مربع و با قدمتی ۵۰۰۰ ساله دارای بسیاری از جاذبه های طبیعی و تاریخی است كه هنوز ناشناخته باقی مانده اند.

شهر سوخته با مساحت ۱۵۰ هكتار و قدمت بیش از۵۰۰۰ سال بی گمان روزگارانی دراز یكی ازمهم ترین مراكز شهرنشینی آسیا در عرصه مفرغ بوده است.

كشف لوله های سفالی برای انتقال آب و یا دفع فاضلا ب، كوچه ها و خانه های منظم بیانگر وجود نوعی برنامه ریزی شهری در این شهر است.

قدیمی ترین نشانه های رونق اقتصادی سیستان در شهر سوخته از هزاره های سوم و چهارم قبل از میلا د شناسایی شده است.

شهر دهانه غلا مان در دو كیلومتری روستای قلعه نو و ۴۰ كیلومتری زابل یكی دیگر از مهم ترین آثار تاریخی این سرزمین است.

یك مورخ رومی به نام «اومبر توشواتو» از دهانه غلا مان به عنوان آثار مهم فلا ت ایران نام برده كه مناسب ترین موقعیت برای ارائه و نشان دادن مجدد بررسی ها و مشاهدات باستان شناسی پیرامون فضای مذهبی به دست آمده از كشفیات دهانه غلا مان است.

این دهانه تنها محوطه و یا حداقل از نوادر محوطه باستانی مربوط به دوره هخامنشیان است كه علا وه بر ساختمان های عمومی و مذهبی آثار خانه های مسكونی نیز در آن پیدا شده است.

«كوه خواجه» یكی دیگر از آثار تاریخی ارزشمند و جالب توجه می باشد كه در جنوب غرب زابل واقع شده است.

این كوه با ارتفاع ۹۰۰ متر مانند جزیره ای در مواقع پرآبی هامون تصویری رویایی، خیال انگیز و منحصر به فرد ارائه می كند.

یادمان خشتی و محوطه كوه خواجه را می توان مفصل و نقطه اتصال شهرنشینی و استقرار فرهنگی در بین فلا ت ایران و جنوب شرق و شرق آن ادوار تاریخی به شمار آورد. 

هم اینك «كوه خواجه» به عنوان یك یادمان اسرارآمیز كه بسیاری از رازهای دنیای قدیم را در خود پنهان ساخته، برفراز تنها كوه ذوزنقه ای شكل سیستان با سكوت خویش چشم به راه محققان، باستانشناسان و گردشگران است كه غبار خاموشی را از چهره او بزدایند.

یك مجتمع عظیم آموزشی، تحقیقاتی و فرهنگی كه از آن در منطقه به «چاه نیمه» یاد می شود در قسمت جنوبی دشت زهك و حاشیه مخازن عظیم آب چاه نیمه های زابل نیز از جذابیت های طبیعی این خطه است.

این مجتمع با وسعت پنج هزار هكتار در فاصله ۳۵ كیلومتری زابل با چشم اندازهای زیبای طبیعی، دارای موزه طبیعی با زیربنای ۴۵۰ متر مربع و انواع گونه های پرندگان و جانوران از سراسر مناطق ایران است.

این موزه علا وه بر دارا بودن اماكن تفریحی و باغ وحش، كاربرد علمی برای استفاده دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی را نیز فراهم كرده است.

«قلعه رستم» كه قدمت آن به دوره ساسانی می رسد، دریاچه هامون، قلعه سام، منازه قاسمآباد، آتشكده كركو، خرابه های شهر قدیم زرنج، آتشكده دهانه غلا مان، تپه های تاسوكی،زیارتگاه بی بی دوست و ساختمان كوشك از دیگر بناهای تاریخی خطه سیستان است.

آتشفشان نیمه فعال رفیع تفتان كه از آن به عنوان «بام شرق ایران» یاد می شود با سه قله رفیع و بلند در ۲۵ كیلومتری شمال شرق خاش قرار دارد كه سالا نه پذیرای هزاران مسافر و كوه نورد است.

قله آتشفشان چهل تن با ارتفاع ۴۰۵۰متر كه مدام از دهانه آن بخار گوگرد متصاعد می شود، قله« نركوه» با ارتفاع ۳۵۵۰ متر و قله «صبحه» با ۳۸۰۰ متر ارتفاع از مرتفع ترین قلل كوه تفتان هستند.

قله «چهل تن» دو دهانه آتشفشان قدیم و جدید داردكه دهانه جدید آن فعال است.

مناظر زیبا و فوران بخار گوگرد از دهانه آتشفشان نیمه فعال تفتان، چشمه های آب گرم معدنی، دریاچه های طبیعی، طبیعت سرسبز و دلپذیر این كوه از جاذبه های منطقه به شمار می رود.

دیواره های كوه گرایش خان «سه انگشتی» در جوار تفتان هم مكان مناسبی برای گشت طبیعت دوستان و مسافران می باشد.

روستای «تمین» دارای ساختار ویژه ای در معماری صخره ای و یك سكونتگاه روستایی و ناحیه تاریخی استقرار انسانی در اطراف كوه تفتان محسوب می شود.

این اماكن از آن جهت حایز اهمیت است كه خانه های آن به صورت مستحكم با سقفهای گنبدی در دل كوه كنده شده و هر یك دارای پستو، راهرو و ستونهای متعدد و دیرقدمت تاریخی است. این آثار احتمالا به اوایل دوران اسلا می مربوط می باشد.

 مهم ترین بناهای تاریخی سراوان شامل تپه مهتاب، خزانه كوهك، تپه كلا تك، اسپیچ، تپه میل مارد، تپه سید میر عماد، قلعه كنت، سنگ نگاره های كوه و مهرگان است.

مناظر سرسبز و باغ های میوه های گرمسیری و كارگاه های تهیه سفال كلپورگان كه تماما به صورت سنتی تهیه و تنها سفال كشور كه بدون چرخ سفالگری تهیه می شود، از دیگر جاذبه های سراوان می باشد.

قلاع ناصری، بمپور، چهل دختر نیز از دیگر جاذبه های ایرانشهر می باشد.

دره رودخانه سرباز یك منطقه ییلا قی زیبا كه شالیزارها و نخلستاهای آن در كنار هم قرار دارد و «تمساح پوزه كوتاه» كه یك گونه نادر از حیات وحش است در این رودخانه زندگی می كند.

از جاذبه های گردشگری زاهدان مسجد جامع «مكی» است كه یكی از بزرگترین مساجد اهل سنت كشور با گچبری و تزیینات منحصر به فرد و متاثر از معماری هندی می باشد.

موزه مردم شناسی با جلوه های بسیار دیدنی از فرهنگ منطقه، معبد یا گودواره سیكها هندی تبار مقیم زاهدان می باشد، تفرجگاه «براسان» مشتمل بر پارك، باغ وحش، رستوران، پیست اسب سواری و شتر سواری، كتابخانه استاد كامبوز یا و چهار راه رسولی با بازارها و فروشگاه هایی كه اجناس و البسه و لوازم صوتی تصویری عرضه می كنند هم از جمله جاذبه های زاهدان در مركز سیستان و بلوچستان هستند.

روستای زیبا و سرسبز «هیچان» از توابع شهرستان نیكشهر علا وه بر دارا بودن باغات گرمسیری، دارای مساكنی با ساخت سنتی ناحیه است كه می تواند برای پژوهشگران مورد توجه قرار گیرد.

از آثار تاریخی نیكشهر نیز می توان تپه دمبیگان، قلعه قدیمی نیكشهر، قلعه چهل دختر و قلعه قدیمی قصر قند را نام برد.

سوغات این استان صنایع دستی شامل سكه دوزی، سوزندوزی، پریواردوزی، گلیم بافی، حصیربافی، البسه هندی و پاكستانی، مصنوعات خارجی، چای و ادویه و میوه های گرمسیری مثل موز، انبه، خرما، نارگیل، نارنگی و پرتغال می باشد.

مناظر و جاذبه های زیبا و دلنشین سیستان و بلوچستان همراه با میهمان نواز بودن مردم آن هر مسافر و گردشگری را مجذوب خود نموده و سفری فراموش ناشدنی را برای آنان به یادگار می گذارد.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط http://galoball.ir/forum.php در تاریخ 52 سال پیش و 0:50 دقیقه ارسال شده است

http://galoball.ir/forum.php


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
يكي از صالحان ، به خواب ديد پادشاهي را در بهشت !! و پارسايي را در دوزخ. پرسيد كه موجب اين درجات چيست؟ ندا آمد كه اين پادشاه به ارادت درويشان به بهشت اندر است و اين پارسا به تقرب پادشاهان در دوزخ !! (سعدي)
اطلاعات کاربری
لینک دوستان
 • اجاره ماشین
 • بلوچ پرس
 • دلگان پرس
 • بلوچانی زبان
 • زبان بلوچی و لبزانک
 • ایرانشهر نیوز
 • خدایاری شاعربلوچ
 • اهل سنت ما
 • جوانان صدیق زهی
 • ضیاءالدین دینارزئی
 • پروازچابهار
 • ايرنا سيستان وبلوچستان
 • لاشار شیرآباد
 • حق گو بلوچ
 • خبرهای ایرانشهر
 • ندای زاهدان
 • کلات نیوز
 • مکران پرس
 • روستای شارک
 • شخصیت های بزرگ بلوچستان
 • سایبان امید
 • حوزه علمیه مهرستان
 • اطلاع رسانی بلوچستان
 • جزر و مد
 • کلوکان
 • پجار
 • چهاربهاران
 • انجمن های چابهار
 • سنت آنلاين
 • تفتان ما
 • پايگاه خبري تحليلي تفتان ما
 • انجمن های چابهار
 • بلوچ پرس
 • وشدلانی دیوان
 • یعقوب جدگال
 • چابهارنیوز
 • انجمن های چابهار
 • چابهاران تیاب
 • بلوچستان دانلود
 • پیمان چابهار
 • پایگاه خبری کنارک
 • سرحد زمین
 • سلطان بلوچ
 • اشعارومتون ادبي عبدالحميد خداياري
 • پیمان چابهار
 • دهياري روستاي ميرآبادبمپور
 • پورتال روستاي ميرآباد بمپور
 • قلعه باستاني بمپور بلوچستان
 • بَــلوچــانی زبان
 • بلوچی الفبا وزبان
 • الفبای زبان بلوچی
 • ایوب ایوبی
 • سرحد زمین قلب تپنده بلوچستان
 • بلوچستان
 • انسان شناسی بلوچ
 • سرباز مزاکان
 • ندای بلوچ
 • دهستان حیط
 • دهکده حیط
 • مکران میوزیک سنتر
 • سايت پاتوق بلوچ
 • سایت تحلیلی خبری چابهار نیوز
 • پاتوق بلوچ
 • شهرستان بمپور
 • هوران باغ
 • هیات فوتبال روستای جوزدر
 • ایرانشهر نیوز
 • سیسوگ
 • .:|برای همه|:.
 • ابو مصعب
 • انسان شناسی بلوچ
 • سایت مغانشابو
 • چابهارنیوز
 • وشدلانی دیوان
 • مهرستان
 • چهبارنیوز
 • ندای بلوچ
 • نسيم بلوچستان
 • کوپچ لاشار
 • مصطفي دانشور
 • بنت نیوز
 • نوشته های محمد بلوچ زهی
 • گالری عکس بلوچستان
 • تصاوير ديدني از منطقه دشتياري
 • در ياد رفتگان دبيرستان دانشگاه چابهار
 • تصاویرکوه‌های مریخی در جنوب بلوچستان
 • آموزش تصويري ارسال مطلب به پيام بلوچ
 • عناوين آخرين مطالب سايتهاي بلوچستان
 • موسيقي با صداي كمال خان - گروه 2
 • موسيقي با صداي كمال خان - گروه 1
 • آلبوم عكس گلفشان كهير - كنارك
 • دو نلي با صداي استاد اسپندار
 • دانلود فیلم های جذاب
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1578
 • کل نظرات : 906
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 740
 • آی پی امروز : 105
 • آی پی دیروز : 38
 • بازدید امروز : 216
 • باردید دیروز : 95
 • گوگل امروز : 11
 • گوگل دیروز : 12
 • بازدید هفته : 919
 • بازدید ماه : 4,796
 • بازدید سال : 166,191
 • بازدید کلی : 2,676,389