loading...

- پیام بلوچ - بلوچ و بلوچستان -payam baloch -

  اینجا آغاز ایران است، اینجا دروازه ورود دنیا به ایران و ایران به جهان است، اینجا ققنوس توسعه ایران و چهارراه ترانزیت انرژی و کالای جهان است، اینجا سمبل و نماد مردم دوستی، ایرانیت و اسلامیت است، اینجا قطعه ای از بهشت گمشده خدا بر روی زمین است و اینجا چابهار است.اینجا نقطه نجات بخش ایران از توطئه های دشمنان مشترک است ، اینجا جایی است که در هشت سال دفاع مقدس تنها راه دسترسی ایران به دنیا برای ورود کالای اساسی و نظامی از طریق تنها بندر اقیانوسی بود و این مردمان کسانی بودند که در این سالها امنیت…

اینجا آغاز ایران و پایان ایران است

payam بازدید : 2222 05 / 11 / 1392 نظرات ()

  اینجا آغاز ایران است، اینجا دروازه ورود دنیا به ایران و ایران به جهان است، اینجا ققنوس توسعه ایران و چهارراه ترانزیت انرژی و کالای جهان است، اینجا سمبل و نماد مردم دوستی، ایرانیت و اسلامیت است، اینجا قطعه ای از بهشت گمشده خدا بر روی زمین است و اینجا چابهار است.اینجا نقطه نجات بخش ایران از توطئه های دشمنان مشترک است ، اینجا جایی است که در هشت سال دفاع مقدس تنها راه دسترسی ایران به دنیا برای

ورود کالای اساسی و نظامی از طریق تنها بندر اقیانوسی بود و این مردمان کسانی بودند که در این سالها امنیت را برای انتقال کالاهای اساسی و ادوات و تجهیزات نظامی برای مرکز کشور و جبهه های نبرد حق علیه باطل فراهم آورده بودند.

اینجا قطعه ای بهشتی از خاک ایران است، جایی است که وقتی عالمان و رهبران دینی انقلاب اسلامی را در دوره ستم نظام شاهنشاهی ( از جمله رهبر معظم انقلاب اسلامی ؛ حضرت آیه الله مکارم شیرازی و... ) به مناطق همجوار آن تبعید می کردند تا شاید آب و هوای گرم و خشک بالای 40 و 50 درجه آن همراه با محرومیت عمیق و گسترده منطقه را برای ناامید کردن مبارزان ایجاد کنند، غافل از آن بودند که عمق مهر و محبت و همنوع دوستی این مردم با وجود محرومیت هایشان چنان دوران خوشی را برای تبعید شدگان به یادگار خواهد گذاشت که آن بزرگان بهترین خاطره های شیرین خود را در زمان حضور و تبعید در این مناطق عنوان می کنند.

اینجا جایی است که با وجود همه کاستی ها و ناهمواری ها و مشکلات خاص اجرایی و مدیریتی نتوانسته است از حداقل توسعه بعد از آن همه ایفای نقش ممتاز در جنگ تحمیلی برخوردار شود و در برهه هایی غفلت از آن باعث رویش گروههای تندرو و فرصت طلب می شد، مردمان فهیم و ایران دوستش با چنان مشارکت حداکثری و معنی داری در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری و رای 85 درصدی به دولت تدبیر و امید حماسه ای خلق کردند که تحلیل گران از تحلیل و ارزیابی صحیح آن ناتوان مانده اند.

شگفت سازی این مردمان از گذشته های دور همچنان ادامه دارد و به عینه شاهدیم که وقتی بومیان خارج نشین و سرمایه دار سفری به این منطقه برای سرمایه گذاری می کنند اشک در چشمانشان جاری و ساری می شود و هزاران افسوس سر می دهند و نجوا می کنند که هیچ جای جهان ظرفیت های این منطقه را ندارد و حاضرند تمامی سرمایه های خود را به ایران، زادگاه خود آورند اما به شرط تامین شرایط.

یکی از بومیان همین منطقه روایت می کند که در دهه قبل خود من آقای ... را برای سرمایه گذاری و تبدیل منطقه آزاد چابهار به منطقه ای ویژه و منحصربفرد در منطقه و جهان آوردم اما رفتارها چنان سرد و بی تدبیر بود که مجبور شد آن ایرانی برود و سرمایه گذاری در ˈجبل علیˈ امارات امروز نجات بخش اقتصاد امارات و کشورهای آن منطقه شود.

بسیاری تلاش می کنند چابهار و استان سیستان و بلوچستان را به اندک مسائل امنیتی منطقه معروف کنند و این بهشت فرصت های سیاسی، اقتصادی، نظامی و راهبردی را به دغدغه ای برای مدیران تبدیل کنند غافل از اینکه مردمان این دیار از دورترین زمان ها چنان به ایرانیت خود افتخار می کنند که در طول تاریخ اجازه نداده اند ذره ای از خاک وطن را هیچ بیگانه ای به تصرف خود در آورد.

قلعه تاریخی پرتقالی ها (تیس) در چابهار نمادی از روح مبارزه جو و آزادی طلب این مردمان است، حتی در زمانیکه کسی از دولت مرکزی وارث این دیار نبوده است این مردمان خود به دفاع از کیان کشور پرداخته اند که شور حماسی آن را می توان در ادبیات بومی منطقه به وفور مشاهده کرد.

 

و اما اینجا پایان ایران است...

 

نفت، منابع زیر زمینی مانند گاز و معادن و بسیاری از نعمت های خدادادی محدود و محکوم به پایان است و آنچه ایران را از این پیچ تاریخی نجات بخش است توجه و آشنایی به موقعیت ویژه راهبردی و ژئوپلوتیک چابهار به لحاظ قرار گرفتن در مرکز سه کریدور از چهار کریدور بین المللی و شناخته شده جهان است که درآمد حاصل از آن می تواند وابستگی ایران به درآمدهای نفتی و خام فروشی معادن را از بین ببرد.

همچنانکه کشور بسیار کوچک امارات با شناخت دقیق موقعیت راهبردی خود توانسته است با ایجاد فضا و بستر مناسب فعالیت های اقتصادی امروز خود را از درآمد نفت بی نیاز کند و در رتبه های بالای اقتصادی قرار گیرد.

اما اگر دیر بجنبیم و همچون یک دهه اخیر گرفتار روز مرگی ها و بی برنامه گی ها شویم و توسعه این منطقه همچنان لاک پشتی ادامه یابد در اندک زمانی خواهیم دید که کشور چین به عنوان بزرگترین اقتصاد نوظهور جهان با تبدیل گوادر پاکستان (به عنوان تنها رقیب چابهار ایران) به مگاپورت و راه اندازی تجهیزات و اسکه ها برای کشتی های اقیانوس پیما، این مزیت و موقعیت راهبردی را از دست ایرانیان خواهد ربود.

و ما ایرانیان، بویژه از نوع مسوولان همچون یک دهه گذشته با توسل به اطلاعات خام همان دهه، با اطمینان خاطر و کامل در حال فرمایش هستند که جای نگرانی نیست چرا که ناامنی و مشکلات اقتصادی این اجازه را به دولتمردان پاکستانی نخواهد داد و...

بیایید نگذاریم اینجا، چابهار به پایان ایران تبدیل شود بلکه با شناخت دقیق فرصت ها و بهره گیری از مجرب ترین مدیران با تجدید نظر در برنامه های توسعه ای فعلی و آینده پژوهی و باز تعریف برنامه و توجه به فعالیت های رقبای دیگر به این دغدغه همیشگی فرصت سوزی در ایران پایان دهیم.

برای چنین آغازی از ایران باید با تجدید نظر در برنامه ها بویژه توسعه بندر شهید بهشتی و دیگر زیرساخت ها اقدام بهنگام برای شتاب دادن به فعالیت ها را در اولویت قرار دهیم وگرنه در آینده ای بسیار نزدیک شاهد خواهیم بود که بندر شهید بهشتی چابهار نیز همچون بندر شهید رجایی بندر عباس به باراندازی بیشتر تبدیل نخواهد شد و آنکه سود اصلی آن را کشورهای همسایه و ...خواهد برد.

 

هنوز بیانات رهبر معظم انقلاب از خاطره های فراموش نشده است که چه زیبا فرمودند ˈ رهبر معظم انقلاب در سال 1387 نیز دیدار با فرماندهان و کارکنان نداجا به مناسبت سالروز نیروی دریایی فرمودند ˈاین ساحل عظیم و طولانی بسیار حساس که ما در دریای عمان داریم در واقع یک گنج است و باید این را اعتراف کنیم که این را کشف نکرده بودیم.

دریای عمان، ساحل دریای عمان و حضور در دریای عمان یک گنج است؛ یک ذخیره است. ما همه حواسمان را بردیم متوجّه خلیج فارس کردیم که البتّه خلیج فارس هم خیلی حساس است، شکی نداریم امّا توجّه نکردیم به این ثروت عظیمی که ما در دریای عمان داریم. دریای عمان عقبه اساسی و تعیین کننده سرنوشت خلیج فارس است. ˈ

 

*** علی اصغر افتاده - مسوول دفتر ایرنا چابهار

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط سینما در ماشین با ایرانتیک در تاریخ یک سال پیش و 0:06 دقیقه ارسال شده است

سینما در ماشین
https://www.irantic.com/car-cinema
من بابت سایت خوبتون ممنون هستم. ایرانتیک جدیدا ویژگی جدیدی آورده که توسط آن میتونیم با ماشین بریم داخل سینما و فیلم سینمایی رو از داخل ماشین ببینیم. اینجوری هم راحت تریم هم بهداشتیه هم خوراکی میتونیم سینما ببریم با خودمون.سینما ماشین بهترین کاری که کرده اینه که صدای سینما هم دست خودمون هست و میتونیم از رادیو ماشین صدای سینما رو پلی کنیم.
شهرهای تهران و کرج و قم و شیراز و مشهد و اصفهان و احتمالا تبریز هم سینما ماشین رو دارن میارن. کلا خیلی حال میده این سینما در ماشین .
پیشنهاد میکنم ی بار امتحانش کنید...
سایت ایران تیک یک سایت هست که با ادرس irantic.com در دسترس هست و بلیت سینما و بلیط کنسرت و بلیط تئاتر رو میتونید ازش تهیه کنید. قیمت بلیط ها با تخفیف ویژه هستند.

این نظر توسط هر روز آخرین خبر استخدامی را برات اس ام اس میفرستیم در تاریخ 7 سال پیش و 4:10 دقیقه ارسال شده است

سلام وقت بخیر

اگه تمایل داری هر روز آخرین اخبار استخدامی شرکت ، سازمان های دولتی را دریافت کنی

می تونی به لینک زیر جهت فعال سازی بری

http://sms.mida-co.ir/newsletter/6/estekhtam

این نظر توسط دریافت پنل رایگان به همراه خط اختصاصی با پیش شماره 50005 در تاریخ 7 سال پیش و 2:15 دقیقه ارسال شده است

باسلام خدمت شما مدیر عزیز

جهت ثبت نام پنل اس ام اس رایگان با همراه خط اختصاصی با پیش شماره 50005 می توانید به آدرس

http://50005.mida-co.ir

مراجعه نمائید.

منتظر حضور گرمتون هستیم

mida-co.ir

این نظر توسط پیشنهاد یک کسب کار هوشمندانه در تاریخ 7 سال پیش و 1:25 دقیقه ارسال شده است

با سلام خدمت شما

این پیام احتمالا آینده ی تجاری شما را متحول خواهد کرد

شما می توانید با حداقل سرمایه ی اولیه ،

صاحب جامع ترین مرکز فروشگاهی و خدماتی شهرتان شوید

جهت کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت WWW.IBP24.ORG مراجعه نمایید

این نظر توسط سامانه پیامک در تاریخ 7 سال پیش و 1:36 دقیقه ارسال شده است

با سلام خدمت شما مدیر محترم
شما می توانید با عضویت در طرح همکاری فروش پنل و خطوط پیامکی از بازدید کننده وبلاک خود درآمد کسب کنید
ابتدا وارد آدرس زیر شوید و مراحل ثبت نام رو کامل نمائید
http://sms.mida-co.ir/hamkar
سپس وارد پنل کاربری شوید و از قسمت شبکه فروش و بازاریابی کد های مربوط به فروش پنل را در سایت خود قراردهید بعد از معرفی هر کاربر به شما 25 درصد سود فروش داده می شود
جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه نمائید
mida-co.ir
info@mida-co.ir

این نظر توسط سامانه پیامک در تاریخ 7 سال پیش و 3:57 دقیقه ارسال شده است

با سلام خدمت شما مدیر محترم

برای داشتن یک سامانه حرفه ای و رایگان همین حالا اقدام نمائید. سامانه sms5002.ir به شما یک پنل پیامک کاملا اختصاصی رایگان می دهد با این سامانه پنل ارتباطی جدیدی بین سایت و کاربران خود آغاز کنید. برای فعال سازی همین حالا اقدام نمائید.

جهت ثبت نام به آدرس زیر مراجعه نمائید

sms5002.ir/register.php

این نظر توسط همه با هم در تاریخ 8 سال پیش و 8:36 دقیقه ارسال شده است

همه باهم به مناسبت ورود رییس جمهور به استان سیستان وبلوچستان فراخوان پرسش وپاسخ برگزارنموده لذا از شما فعال مجازی خواهشمندم در این فراخوان شرکت نموده وپرسخ خود را در قالب مباحث سیاسی اقتصادی فرهنگی وسایر موضوعات استانی مطرح نمایید /باسپاس وتشکر
روابط عمومی همه با هم


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
يكي از صالحان ، به خواب ديد پادشاهي را در بهشت !! و پارسايي را در دوزخ. پرسيد كه موجب اين درجات چيست؟ ندا آمد كه اين پادشاه به ارادت درويشان به بهشت اندر است و اين پارسا به تقرب پادشاهان در دوزخ !! (سعدي)
اطلاعات کاربری
لینک دوستان
 • اجاره ماشین
 • بلوچ پرس
 • دلگان پرس
 • بلوچانی زبان
 • زبان بلوچی و لبزانک
 • ایرانشهر نیوز
 • خدایاری شاعربلوچ
 • اهل سنت ما
 • جوانان صدیق زهی
 • ضیاءالدین دینارزئی
 • پروازچابهار
 • ايرنا سيستان وبلوچستان
 • لاشار شیرآباد
 • حق گو بلوچ
 • خبرهای ایرانشهر
 • ندای زاهدان
 • کلات نیوز
 • مکران پرس
 • روستای شارک
 • شخصیت های بزرگ بلوچستان
 • سایبان امید
 • حوزه علمیه مهرستان
 • اطلاع رسانی بلوچستان
 • جزر و مد
 • کلوکان
 • پجار
 • چهاربهاران
 • انجمن های چابهار
 • سنت آنلاين
 • تفتان ما
 • پايگاه خبري تحليلي تفتان ما
 • انجمن های چابهار
 • بلوچ پرس
 • وشدلانی دیوان
 • یعقوب جدگال
 • چابهارنیوز
 • انجمن های چابهار
 • چابهاران تیاب
 • بلوچستان دانلود
 • پیمان چابهار
 • پایگاه خبری کنارک
 • سرحد زمین
 • سلطان بلوچ
 • اشعارومتون ادبي عبدالحميد خداياري
 • پیمان چابهار
 • دهياري روستاي ميرآبادبمپور
 • پورتال روستاي ميرآباد بمپور
 • قلعه باستاني بمپور بلوچستان
 • بَــلوچــانی زبان
 • بلوچی الفبا وزبان
 • الفبای زبان بلوچی
 • ایوب ایوبی
 • سرحد زمین قلب تپنده بلوچستان
 • بلوچستان
 • انسان شناسی بلوچ
 • سرباز مزاکان
 • ندای بلوچ
 • دهستان حیط
 • دهکده حیط
 • مکران میوزیک سنتر
 • سايت پاتوق بلوچ
 • سایت تحلیلی خبری چابهار نیوز
 • پاتوق بلوچ
 • شهرستان بمپور
 • هوران باغ
 • هیات فوتبال روستای جوزدر
 • ایرانشهر نیوز
 • سیسوگ
 • .:|برای همه|:.
 • ابو مصعب
 • انسان شناسی بلوچ
 • سایت مغانشابو
 • چابهارنیوز
 • وشدلانی دیوان
 • مهرستان
 • چهبارنیوز
 • ندای بلوچ
 • نسيم بلوچستان
 • کوپچ لاشار
 • مصطفي دانشور
 • بنت نیوز
 • نوشته های محمد بلوچ زهی
 • گالری عکس بلوچستان
 • تصاوير ديدني از منطقه دشتياري
 • در ياد رفتگان دبيرستان دانشگاه چابهار
 • تصاویرکوه‌های مریخی در جنوب بلوچستان
 • آموزش تصويري ارسال مطلب به پيام بلوچ
 • عناوين آخرين مطالب سايتهاي بلوچستان
 • موسيقي با صداي كمال خان - گروه 2
 • موسيقي با صداي كمال خان - گروه 1
 • آلبوم عكس گلفشان كهير - كنارك
 • دو نلي با صداي استاد اسپندار
 • دانلود فیلم های جذاب
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1578
 • کل نظرات : 906
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 740
 • آی پی امروز : 52
 • آی پی دیروز : 82
 • بازدید امروز : 508
 • باردید دیروز : 413
 • گوگل امروز : 15
 • گوگل دیروز : 13
 • بازدید هفته : 1,831
 • بازدید ماه : 6,447
 • بازدید سال : 154,923
 • بازدید کلی : 2,665,121