loading...

- پیام بلوچ - بلوچ و بلوچستان -payam baloch -

  ظرفیت های متعدد سیستان و بلوچستان درحوزه های مختلف از جمله سواحل مکران و دریای عمان، مرز خشکی با دوکشور همسایه،معادن گوناگون، قرارگرفتن درمحور اصلی کریدورهای اصلی شمال جنوب وغرب به شرق جهان ازطریق چابهار وبسیاری از ظرفیت های دیگر گنج نهفته و مغفول مانده استان است.علاوه بر ظرفیت های یادشده و توانمندیهای مختلف در حوزه کشاورزی، صیادی، تجارت و صدها منابع خدادادی باید به نیروی انسانی توانمند و مستعد بویژه مردم خونگرم، پرتلاش و کم توقع اشاره کرد که همچون گنجینه ای انسانی و فراملی تاکنون بکر مانده…

سیستان و بلوچستان گنج نهفته و مغفول مانده

payam بازدید : 1350 29 / 10 / 1392 نظرات ()

  ظرفیت های متعدد سیستان و بلوچستان درحوزه های مختلف از جمله سواحل مکران و دریای عمان، مرز خشکی با دوکشور همسایه،معادن گوناگون، قرارگرفتن درمحور اصلی کریدورهای اصلی شمال جنوب وغرب به شرق جهان ازطریق چابهار وبسیاری از ظرفیت های دیگر گنج نهفته و مغفول مانده استان است.علاوه بر ظرفیت های یادشده و توانمندیهای مختلف در حوزه کشاورزی، صیادی، تجارت و صدها منابع خدادادی باید به

نیروی انسانی توانمند و مستعد بویژه مردم خونگرم، پرتلاش و کم توقع اشاره کرد که همچون گنجینه ای انسانی و فراملی تاکنون بکر مانده اند و نیازمند توجه و نگاه دولتمردان، نخبگان، علما و همگان است.

سفر چهار روزه استاندار سیستان و بلوچستان به شهرستان های جنوب استان از جمله کنارک ، چابهار و سرباز و بازدید از ظرفیت ها و قابلیت های مختلف و دیدار با مردم ، مسوولان و نخبگان فضایی را فراهم آورد که گوشه ای از این قابلیت ها در میدان دید و منظر نماینده عالی دولت و هیات همراه قرار گیرد.

ˈ علی اوسط هاشمی ˈ در فرازهای مختلف سخنان خود در جمع مردم و مسوولان همزمان با مشاهده وضعیت موجود، کاستی ها و مشکلات سعی و تلاش کرد ضمن بیان ظرفیت های توسعه ای در این استان و به ویژه در شهرستان های جنوب استان ، با ارایه دیدگاهای نو، جدید و باز تعریف این ظرفیت ها با اشاره به توانایی های به ودیعه گذاشته شده در نهاد آدمی، خواستار افزایش وسعت دید و نگرش همگان متناسب با گستردگی ظرفیت های خدادادی شد.

وی تلاش کرد همزمان با انتقاد از رفتارها و بی برنامه بودن مدیریت ها در دولت گذشته، مدیران و مردم را برای تعریفی جدید از برنامه ها و فعالیت ها در جهت استفاده از توجه ویژه دولت ترغیب کند.

وی با بیان اینکه این استان به تنهایی 11.5 درصد مساحت کشور را داراست و مساحت آن از تعدادی از کشورها بیشتر است تاکید کرد: در مقایسه با سایر استان های کشور ، استان سیستان و بلوچستان خود کشوری در داخل ایران است و باید برنامه ها و افق ها متناسب با این ظرفیت ها در سطوح ملی مطرح شود.

 

* حضور حداکثری و رای 85 درصدی مردم استان در انتخابات

 

هاشمی با اشاره به مشارکت همیشه بالای 80 درصدی مردم استان سیستان و در انتخابات مختلف که گوی سبقت را از دیگر هموطنان ربوده اند تصریح کرد: رای معنی دار 85 درصدی مردم استان به آقای دکتر روحانی ، تاثیری بی بدیل در روی کار آمدن دولت تدبیر و امید داشت و دولت نیز معتقد است باید متناسب با این ظرفیت ها و مشارکت ها ، فضای آکنده از زیبایی ، مهر و محبت را در این جامعه زیبا با ایجاد و اجرای پروژه های کلان اقتصادی در حوزه های مختلف و ایجاد زیرساخت های لازم فراهم کرد و همزمان جلوی تندروی ها و انحراف را باید گرفت.

 

به اعتقادی وی ، صدا و سیما و رسانه ها باید پیام ها را به زیبایی مردمان این دیار منعکس کنند و جلوی القاهای سو را در جامعه بگیرند و تنها راه جلوگیری از اشاعه القاهای سو دشمنان در جامعه بسط و توسعه روابط مردمان است که صدا و سیما و رسانه های مختلف در جهت فرهنگ سازی آن باید تلاش کنند.

وی با اشاره به تنوع فرهنگ ، قومیت ها و مذاهب در این استان پهناور تصریح کرد: باید با زبان شیوا ، رسا و زیبا جلوه های زیبای تنوع فرهنگ ، آیین ها و سیره و منش زندگی مردمان را به تصویر کشید که این خود بهترین عامل جهت رشد صنعت گردشگری و جذب سرمایه گذاران مختلف است.

به اعتقادی وی، رسانه ها و به ویژه صدا و سیما با تلاش و فعالیت شبانه روزی باید از تاثیر خرده شرارت ها بر روند فعالیت ها و توسعه و پیشرفت جلوگیری کنند و با اطلاع رسانی دقیق و شفاف، ندای وحدت ، مهربانی و عدالت را در جامعه انعکاس دهند تا فرصت از دست فرصت طلبان و ناآگاهان گرفته شود.

وی تاکید کرد: رسالت ما این است که نگذاریم خرده شرارت ها، فرهنگ و هنر استان سیستان و بلوچستان را تحت تاثیر قرار دهد.

 

** تاکید بر اجرای بدون وقفه و درنگ خط ریل چابهار به مشهد و اختصاص 20 هزار میلیارد ریال اعتبار

 

علی اوسط هاشمی با تاکید بر اجرای بدون وقفه پروژه راه آهن چابهار- زاهدان – مشهد، معتقد است: خط آهن چابهار – زاهدان - مشهد یکی از مهم ترین پروژه های کلان کشوری است که علاوه بر اینکه یکی از بزرگترین آرزوهای مردم را تحقق می بخشد ، نیازهای منطقه و فرامنطقه ای از جمله کشورهای هندوستان به سمت آسیای میانه یعنی شرق به غرب را هم پوشش می دهد و باعث تکمیل چرخه ترانزیت در کریدور شمال به جنوب خواهد شد.

به اعتقادی وی ، این مسیر ترانزیتی مهم، نزدیک ترین و ارزان ترین مسیر برای اتصال به کشورهای هندوستان، پاکستان و آسیای میانه است و این پروژه یک طرح فراملی است که سبب ارتقا زیرساخت های اقتصادی و تجارت خارجی و کار و کسب فراوان خواهد شد.

به گفته استاندار سیستان و بلوچستان ، این پروژه مهم و بزرگ با اعتباری بالغ بر20هزار میلیارد ریال به طور جدی در حال پیگیری است که یکی از بزگترین آرزوهای منطقه ای مردم محسوب می شود.

 

***نگاه دولت به چابهار و استان سیستان و بلوچستان زیرساختی است

 

استاندار سیستان و بلوچستان معتقد است نگاه دولت تدبیر و امید به این استان زیرساختی است که تمام ضرورتهای توسعه ای از قبیل پتروشیمی، ریل و راه آهن، گاز، راههای ترانزیتی و توسعه برق در چابهار و جنوب استان باید در راستای اهداف ملی شکل گیرد.

به گفته وی، ما در کنار پرداختن به ضرورتها به توسعه و احداث فرودگاهها می اندیشیم، زیرا وسعت استان سیستان و بلوچستان به اندازه وسعت بعضی از کشورهای دنیاست به همین منظور باید نیازهای استان را بر اساس نیاز یک کشور مدیریت کرد که خوشبختانه از حمایت و بشتیبانی خوبی برای این استان بهره مند هستیم .

وی با اشاره به تدابیر دولت برای توسعه استان افزود: دو عامل تولید ثروت و توسعه زیر ساختها از مهمترین کارهای دولت برای دست یابی استان به توسعه پایدار و همه جانبه است.

 

**** شناساندن ظرفیت های استان نیازمند هزینه کردن در حوزه اطلاع رسانی و رسانه ای

 

استاندار سیستان و بلوچستان معتقد است، برای شناساندن ظرفیت ها و استعدادهای شهرستان چابهار و منطقه آزاد و دیگر نقاط استان و فرصت های بی نظیر اقتصادی، گردشگری و پتروشیمی منطقه باید هر چه بیشتر در حوزه اطلاع رسانی و رسانه ای تلاش و هزینه کرد.

به گفته وی، فضای رسمی و اطلاع رسانی کشور باید به نحوی مدیریت شود که آنچه امروز به نوعی گسست بین سیستان و بلوچستان و مرکز کشور تبدیل شده است را از بین برد و همه توجه مدیران در قوای مختلف نظام جمهوری اسلامی را به این استان راهبردی و تاثیرگذار معطوف کند.

هاشمی معتقد است ، خرده ناامنی و شرارت را در این منطقه با همکاری و همدلی اقوام و مذاهب باید حذف کنیم و معتقدیم افراد درگیر در این شرارت ها از هویت خاص و محکمی برخوردار نیستند.

 

***** استمرار حراج سرمایه های کشور با نگرش تک بعدی

 

استاندار سیستان و بلوچستان معتقد است، تا از نگرش تک بعدی و وابستگی به نفت کشور را خارج نکنیم ، حراج سرمایه های ملی ادامه می یابد و ظرفیت های متعدد نیز به شکوفایی نخواهد رسید.

به اعتقاد وی، نفت ذخیره ای است که به همگان تعلق دارد و باید برای آیندگان نیز ذخیره شود تا روزی محتاج به واردات آن نشوند، که این امر نیز زمانی تحقق خواهد یافت که با سعی و تلاش در دیگر حوزه ها و بخش های اقتصادی از جمله صنعت، شیلات، کشاورزی، گردشگری و پترو شیمی و صنایع دانش بنیان سرمایه گذاری کنیم.

 

****** استاندار دردآشنا و کار آشنا

 

ˈ ایرج حیدری ˈ فرماندار چابهار معتقد است دولت تدبیر و امید استانداری را برای این استان مهم انتخاب کرده است که کار آشنا و درد آشنا است که دوران مدیریتی او در این استان آموزش ضمن خدمت برای مدیران خواهد بود.

به گفته وی ، زمینه های توسعه و پشرفت در این منطقه فراهم است و انتظار نظام از خدمت مدیران در این منطقه بالا است چراکه مردم سخت ترین شرایط را تحمل کرده اند و فصل نویی از خدمت در این استان را انتظار دارند.

 

****** سوابق طولانی مدیریتی استاندار نوید بخش موفقیت برنامه های دولت

 

مولوی ˈ عبدالرحمان ملازهی سربازی ˈ امام جمعه اهل سنت چابهار با اشاره به سوابق مدیریتی استاندار سیستان و بلوچستان معتقد است: اینجانب بعد از مطالعه سوابق مدیریتی استاندار، اطمینان خاطری از توانمندی و دلسوزی و تجربه ایشان یافته ام که با وجود همه کاستی ها و مشکلات به تدبیر و امید وی همچون دیگر ایرانیان دل بسته ام.

به نظر می رسد بعد از گذشت بیش از سه دهه از انقلاب اسلامی شرایط و بسترهای لازم برای توسعه استان سیستان و بلوچستان و ایفای نقشی متناسب با ظرفیت ها در سطوح ملی ، منطقه ای و فراملی فراهم آمده است.

 

گزارش از: علی اصغر افتاده

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط بلوچ در تاریخ 7 سال پیش و 8:28 دقیقه ارسال شده است

اقای استاندار جوانان بلوچ اهلسنت تحصیلکرده دانشگاهی به علت ظلم وتبعیض سنشان از 30سال گذشته واز کار دولتی محروم شده اند انها هم گنج نهفته ایرانند چرا باید یگ لیسانس اهلسنت برود سر فلکه کارگری کند؟ ایا فقط گنج های جغرافیایی فرا ملی هستند وبه انها اینقدر توجه میشود؟ وساکنین این گنج هنوز هم باید شهروند درجه دو باشند؟ کاشکی درس نمی خواندیم ومی رفتیم قاچاقچی می شدیم تا از دست شما اعدام میشدیم تا شاهد این تبعیضها نمی شدیم دولتمردان ما را نمی بینند اما بلوچستان وگنجهای نهفته فرا ملی شده ومردم ان فراموش!!!!!! اقای استاندار جوانان بلوچ را دریابید انها وفادارترین جوانان ایرانند اگر قبول ندارید بروید یک جوان تهرانی و.یا...... را بیاورید درشهرها و روستاهای مرزی سیستان وهیچ چیز به او ندهید وبگویید مثل این بلوچها با نان خشک زندگی کن بعد ببین چند ساعت دوام می اورد؟ بدترین کارها قاچاق ودزدی است اما سیایت ظلم دولتها به این مردم انها نا خواسته به این معظل میکشاند وهمان تهرانی هم اگر فرشته باشد از گرسنگی دست به بدترین کارها می زند


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
يكي از صالحان ، به خواب ديد پادشاهي را در بهشت !! و پارسايي را در دوزخ. پرسيد كه موجب اين درجات چيست؟ ندا آمد كه اين پادشاه به ارادت درويشان به بهشت اندر است و اين پارسا به تقرب پادشاهان در دوزخ !! (سعدي)
اطلاعات کاربری
لینک دوستان
 • اجاره ماشین
 • بلوچ پرس
 • دلگان پرس
 • بلوچانی زبان
 • زبان بلوچی و لبزانک
 • ایرانشهر نیوز
 • خدایاری شاعربلوچ
 • اهل سنت ما
 • جوانان صدیق زهی
 • ضیاءالدین دینارزئی
 • پروازچابهار
 • ايرنا سيستان وبلوچستان
 • لاشار شیرآباد
 • حق گو بلوچ
 • خبرهای ایرانشهر
 • ندای زاهدان
 • کلات نیوز
 • مکران پرس
 • روستای شارک
 • شخصیت های بزرگ بلوچستان
 • سایبان امید
 • حوزه علمیه مهرستان
 • اطلاع رسانی بلوچستان
 • جزر و مد
 • کلوکان
 • پجار
 • چهاربهاران
 • انجمن های چابهار
 • سنت آنلاين
 • تفتان ما
 • پايگاه خبري تحليلي تفتان ما
 • انجمن های چابهار
 • بلوچ پرس
 • وشدلانی دیوان
 • یعقوب جدگال
 • چابهارنیوز
 • انجمن های چابهار
 • چابهاران تیاب
 • بلوچستان دانلود
 • پیمان چابهار
 • پایگاه خبری کنارک
 • سرحد زمین
 • سلطان بلوچ
 • اشعارومتون ادبي عبدالحميد خداياري
 • پیمان چابهار
 • دهياري روستاي ميرآبادبمپور
 • پورتال روستاي ميرآباد بمپور
 • قلعه باستاني بمپور بلوچستان
 • بَــلوچــانی زبان
 • بلوچی الفبا وزبان
 • الفبای زبان بلوچی
 • ایوب ایوبی
 • سرحد زمین قلب تپنده بلوچستان
 • بلوچستان
 • انسان شناسی بلوچ
 • سرباز مزاکان
 • ندای بلوچ
 • دهستان حیط
 • دهکده حیط
 • مکران میوزیک سنتر
 • سايت پاتوق بلوچ
 • سایت تحلیلی خبری چابهار نیوز
 • پاتوق بلوچ
 • شهرستان بمپور
 • هوران باغ
 • هیات فوتبال روستای جوزدر
 • ایرانشهر نیوز
 • سیسوگ
 • .:|برای همه|:.
 • ابو مصعب
 • انسان شناسی بلوچ
 • سایت مغانشابو
 • چابهارنیوز
 • وشدلانی دیوان
 • مهرستان
 • چهبارنیوز
 • ندای بلوچ
 • نسيم بلوچستان
 • کوپچ لاشار
 • مصطفي دانشور
 • بنت نیوز
 • نوشته های محمد بلوچ زهی
 • گالری عکس بلوچستان
 • تصاوير ديدني از منطقه دشتياري
 • در ياد رفتگان دبيرستان دانشگاه چابهار
 • تصاویرکوه‌های مریخی در جنوب بلوچستان
 • آموزش تصويري ارسال مطلب به پيام بلوچ
 • عناوين آخرين مطالب سايتهاي بلوچستان
 • موسيقي با صداي كمال خان - گروه 2
 • موسيقي با صداي كمال خان - گروه 1
 • آلبوم عكس گلفشان كهير - كنارك
 • دو نلي با صداي استاد اسپندار
 • دانلود فیلم های جذاب
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1578
 • کل نظرات : 906
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 741
 • آی پی امروز : 16
 • آی پی دیروز : 43
 • بازدید امروز : 100
 • باردید دیروز : 258
 • گوگل امروز : 3
 • گوگل دیروز : 13
 • بازدید هفته : 1,678
 • بازدید ماه : 6,623
 • بازدید سال : 168,018
 • بازدید کلی : 2,678,216