loading...

- پیام بلوچ - بلوچ و بلوچستان -payam baloch -

هیچ ورزشی برای قلب ، بهتر از خم شدن و گرفتن دست افتادگان نیست.

پیوند كویر و دریا در سیستان و بلوچستان

payam بازدید : 1332 1 / 6 / 1390 نظرات ()

 سیستان و بلوچستان سرزمین طوفان‌های شنی،‌ نمكزارها، رودها و دریاچه‌های فصلی با دره‌های سرسبز و جریان‌های بهاری در دل كویر به همراه تاریخ بر جای مانده در این خطه شرقی، جاذبه‌ای بكر و بی بدیل است كه هر نظاره گری را مدهوش می‌كند.

 به گزارش ایسنا، ناحیه «خاش» خوش آب و هوا‌ترین منطقه استان به شمار می‌رود، زیرا ارتفاع آن نسبت به سایر شهرستانهای استان بیشتر است و مرتفعترین قله بلوچستان - تفتان - در نزدیك و در سمت شمال آن قرار گرفته است. این ناحیه از بارندگی نسبتا زیادی نیز برخوردار است. تغییرات و نوسانات دمای آن در فصل‌های مختلف چندان زیاد نیست و پوشش گیاهی آن نیز در اطراف كوه‌های تفتان نسبتا غنی است.

 

حفاری غیر مجاز در محوطه باستانی دلگان

payam بازدید : 1527 1 / 6 / 1390 نظرات ()

 منطقه باستانی دلگان بخشی از تمدن جلگه جازموریان محسوب می شود که در جلگه چاه هاشم قرار گرفته است. با کاهش میزان حفاری های غیر مجاز در جیرفت حفاران غیر مجاز راهی این محوطه شده اند و تا این لحظه بخش زیادی از اشیاء موجود در این گورستان را به غارت برده اند. چندی پیش حضور نیروی انتظامی در این منطقه باعث در گیری و تیراندازی شده بود که در پی آن هیچ یك از حفاران غیر مجاز دستگیر نشدند.

 «محمد حیدری»، باستان شناس و معاون فنی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان در این باره گفت: هنگامی که برای بازدید از محل به دلگان رفتیم با تعداد زیادی پوکه روی سطح زمین مواجه شدیم که نشان از درگیری مسلحانه در این منطقه می داد. هنگامی که موضوع را از طریق نیروی انتظامی پیگیری کردیم ، متوجه شدیم که ماموران نیروی انتظامی هنگام سرکشی محوطه در دلگان با حفاران مسلح حاضر در منطقه درگیر شدند.

بهار در چابهار

payam بازدید : 1364 1 / 6 / 1390 نظرات ()

بهار در چابهار

 

پنجشنبه ، 11 فروردین ماه 1384

 

اینقدر ننوشتم که حالا نوشتن واسم سخت شده اما چون هفته اینده هم میرم سفر گفتم کمی نوشتن بد نیست انگار فرصت داشتن آدمو بی فرصتتر و تنبلتر میکند.بقول مادربزرگا جونم براتون بگه پنج روز مانده به عید مامان گفت یک کارگر واسه خونه تکونی از توی اداره یا جای دیگه واسم پیدا کن منم تا شنیدم بدون فوت وقت با تلفن و پیغام شروع به کارگریابی کردم اما یافت نمیشد پیشنهاد مزدهای بالا هم افاقه نکرد و سر انجام بیست و ششم یه کارگر ساختمانی افغانی گفت از چهار بعد از ظهر به بعد میام منم ساعت مذکور آزانس فرستادم دنبالش و امد اول گفتم تا هوا روشنه شیشه ها و او گفت : شیشه بلد نیستم پاک کنم به داداش کوچکه گفتم بهش یاد بده بعد از آموزش گفته :پسر جوان چرا خودت اینکارو نمیکنی ؟که با این سوال برادر کوچکه جا خورد و من گفتم :آقا میخواهی کار کنی یا نه ؟اونم شروع به کار کرد البته هر چند که کارش مطابق میل من و مامان نبود و دو سه برابر هم مزد گرفت و نق زد اما دو روزه خونه تکونی نصفه و نیمه هم تمام شد.روز بیست و هشتم اسفند هم من و دو برادرم راهی سفر استان سیستان و بلوچستان شدیم و سر راهمان از بم هم دیدن کردیم هنوز هم نخلهای سوخته و دلهای سوخته تر در آنجا دیده می شد اما بهتر از زمان زلزله شده بود دو روزی ایرانشهر بودیم و کنار رودخانه سیصد کیلومتری سرباز و تمساحهای پوزه پهنی که پس از هشت سال خشکسالی امسال روی آب را دیده بودند و پل جکیگورکه در اثر سیلاب امسال خراب شده بود و نخلستانهای جنوب شرقی کشور و ارتفاعات دامن در ایرانشهر و دروازه جهنم که تنگه ای بود با پیجی تند که آنجا در اثر عدم توجه راهسازی مهندسی شده تصادفات بسیار به وقوع می پیوست و ملت بدون محاکمه آنها را راهی جهنم میساختند وجه تسمیه اسمش انگار همین کشته های فراوان این تنگه بود .وبعد راهی چابهار شدیم و دریا و عظمت و حقارت انسان ساحل صخره ای و شنهای نرم در کنار هم و شهر قدیم فقیر در کنار مرکز تجاری غنی .عجب دنیایی است دنیای ما که فقر مطلق و ثروت مطلق در کنار هم مسالمت آمیز مردگی و زندگی میکنند .در چابهار بود که سال تحویل شد ما در منزل یکی از دوستان برادرم که اهل سنت است مهمان بودیم و آنها نه سفره ای دارند و نه عیدی تنها از تلویزیون مراسم سال جدید را دنبال کردیم وامسال سفره ما فقط یک قران داشت .در منزلی که ساکن بودیم صاحبخانه زن و مرد بلوچی بودند که علاوه بر همشهری بودن خویشاوند هم بودند خانم خانه که طبق رسم بلوچها در جلو مردان ظاهر نمیشد بسیار زیبا با لباسهای بلوچی که سوزندوزی های زیبایی بر انها نقش بسته بود و طلاهای گران قیمتی که این لباسهای زیبا را می آراست برایم از زندگی آشفته اش میگفت و مرا یاد شعر این شعر میانداخت که :

چرا قدر یکدیگر ندانیم

که تا ناگه زهمدیگر نمانیم

خلاصه عید امسال شگفت انگیز و زیبا و پر هیجان شروع شد امروز هم مسافر یک جای دورم برایم دعا کنید تا این سفر هم زیبا بگذرد و من فرصت تعریف انرا برای شما داشته باشم.

نسیم

<:P:>

زندگی نامه قاضی ‌دادالرحمن ‌قصرقندی ‌رحمه‌اللّه‌

payam بازدید : 1925 1 / 6 / 1390 نظرات ()

 در سال‌1309 هجری‌شمسی‌در «محله‌بگان‌» واقع‌در دو كیلومتری‌قصرقند بلوچستان‌در خانه‌ملاّ یوسف‌، كودكی‌به‌دنیا آمد كه‌نامش‌را دادالرحمن‌گذاشتند. این‌كودك‌كه‌در آینده‌به‌نام‌مولانا  قاضی ‌دادالرحمن ‌قصرقندی ‌معروف ‌گردید از بدو كودكی‌آثار نبوغ‌و ذكاوت‌سرشار بر جبینش‌هویدا بود. مولانا دادالرحمن ‌تحصیلات ‌ابتدایی‌را در زادگاهش‌نزد مولوی‌پیرمحمد رئیسی‌فرا گرفت‌و سپس‌به‌قصدتحصیل‌علم‌ راهی‌هندوستان‌شد.

  ابتدا در مدرسه‌«پیرجنداء سند» مشغول‌تحصیل‌گشت‌و از محضر مولوی‌شیخ‌محمد هیبتی ‌قصرقندی ‌استفاده ‌نموده و كتاب‌های‌گلستان‌، بوستان‌، میزان‌و صرف‌میر را فرا گرفت‌.

وضعیت‌اقتصادی‌مدرسه‌مزبور خوب‌نبود. مولانا دادالرحمن‌خاطرات‌عجیبی‌از آن‌دوران‌تعریف‌می‌كرد و می‌فرمود: «بعضی‌اوقات‌گرسنگی‌چنان‌بر ما فشار می‌آورد كه‌نانهای‌خشك‌بیات‌شده‌چند روزه‌ای‌كه‌بر روی ‌آن ‌خاك ‌جمع‌شده‌بود را تمیز كرده‌و می‌خوردیم‌،چون‌غذای‌دیگری‌نداشتیم‌. گاهی‌برگ‌درختان‌را می‌خوردیم‌و چنان‌ضعف‌می‌كردیم‌كه‌چشمهایمان‌تیره‌ و تاریك‌شده‌ و بر زمین‌می‌افتادیم‌.»

 

آیا می دانستید که ... ؟

payam بازدید : 1198 1 / 6 / 1390 نظرات ()

  1) انسان سالانه بیش از ۱۰ میلیون مرتبه پلک می زند

2) خورشید ۳۳۰۳۳۰ مرتبه بزرگتر از زمین است

3) یک گالن روغن سوخته می‌تواند تقریبا یک میلیون گالن آب تمیز را آلوده کند

4) ناخن‌های انگشتان دست، تقریبا چهار برابر ناخن‌های پا رشد می‌کنند

5) حرف E بیشتر از تمام حروف انگلیسی، در كلمات بكار می‌رود در حالیكه حرف Q كمترین كاربرد را دارد

6) خوردن یك عدد سیب اول صبح، بیشتر از یك فنجان قهوه باعث دور شدن خواب آلودگی می‌شود

7) دلفین‌ها هم مانند گرگ‌ها هنگام خواب یك چشمشان را باز می‌گذارند

حکایت چاكر و گوهرام

payam بازدید : 4107 1 / 6 / 1390 نظرات ()

  حدود چهارونیم قرن پیش، همایون شاه (937هجری /530 میلادی) دومین پادشاه سلسه گوركانیان هند از شیر شاه سوری سر سلسله دود مان افاغنه شكست می خورد. او پس از این شكست می گریزد و خود را به سیستان واز آنجا به اصفهان می رساند و به دربار شاه طهماسب صفوی پناهنده می شود. درسال951 هجری قمری شاه تهماسب اول در فرمانی به شاه قلی سلطان حاكم كرمان احمد خان شاملو حاكم سیستان دستور میدهد با كمك سران طوایف بلوچ كه در حاشیه مرزی هند و افغانستان ودر حوالی قند هار سكنی دارند، لشكر بزرگی فراهم آورد و به هندوستان حمله كنند. هدف از این حمله برگرداندن مجدد هما یون شاه به تاج و تختش در هندوستان است. بزرگترین طوایف در این دوره عبارتند از رند و لاشاری .

  سر كردگی طایفه رند به عهده ی میر چاكر خان و لاشاری به عهده میر گوهرام خان بوده است . با استناد به مآخذ موجود از این دوره، خواهر بزرگ میر چاكر خان و مادر بی بگر به نام باتری كه زن شجاع وشمشیرزن ماهری بوده است ، موٌفق می شود پادشاه دهلی را دستگیر كند وبه همایون شاه تحویل دهد . به پاس این خدمات است كه همایون شاه پس از جلوس مجدد بر تخت وتاج ، سر زمین های وسیع از مناطق سند ، بلو چستان و پنجاب را به سران دو طایفه رند و لاشاری می بخشد .

نگاران بزرگترین گنجینه مکتوب سنگی در سراوان

payam بازدید : 1217 1 / 6 / 1390 نظرات ()

 نگاران چیست؟

نگاران مجموعه از سنگ نوشته ها وکتیبه های به زبان تصویر است که در دنیا بی نظیرند . این مجموعه به عنوان بزرگترین مجموعه نوشته های باستانی در خاورمیانه و در تمدن شرق محسوب می شود. بر اساس اعلام نظر کارشناسان باستان شناس  سیر تاریخی این سنگ نوشته ها از پیش از تاریخ تا زمان ساسانیان است. جالب است بدانید این مجموعه حتی در آثار باستانی استان ثبت نگردیده است اما شهرت جهانی دارد. با توجه به مطالعات محدود صورت گرفته در دره نگاران این سنگ نوشته های موجود در جهان منحصر به فرد اعلام شده اند.

 

حصیر بافی شاهكار دستان هنرمند زنان بلوچ

payam بازدید : 1918 1 / 6 / 1390 نظرات ()

  هنرحصیربافی شاهكار دستان هنرمند زنان بلوچی‌است كه هنرمندانه درشهرستان نیكشهر از برگ درختان داز (نوعی نخل خرمای وحشی) این اثر هنری را خلق می‌كنند.

هنر حصیربافی در سیتان وبلوچستان قدمتی به اندازه تاریخ این قوم دارد، این هنر سینه به سینه توسط شیر زنان و مردان به نسل‌ها منتقل شده است .

استقبال بازارهای داخلی و خارجی از هنر حصیربافی بلوچستان كه متاسفانه به صورت غیرقانونی خرید و فروش می‌شود،حكایت از جذابیت این هنر بی‌بدیل در نزد اقوام مختلف است .

با توجه به‌این كه مسوولان در كشورهای در حال توسعه برای جهانی شدن صنایع دستی و محلی خود تلاش می‌كنند در این میان صنایع دستی ایران آن گونه كه باید برای جهانیان شناخته شده نیست .

خرید و فروش غیر قانونی انواع صنایع دستی در كشورهای همسایه و حاشیه خلیج فارس، متاسفانه بازار پر رونق دلالان را كاملا گرم نگه داشته است .

دلالان اكثر صنایع بومی و محلی از جمله حصیربافی این منطقه كه از جذابیت خاصی برخوردار است با قیمت بسیار پایین خریداری می‌كنند و آن سوی مرز این صنایع را با سود كلان به فروش می‌رسانند.

دسترنج حصیربافان نیكشهری در این آشفته بازار تنها با پنج هزار ریال از سر ناچاری به دلالان حراج داده می‌شودو هنر دست زنان و مردان بلوچ در بازار های داخلی و خارجی به صورت غیر قانونی چند برابر قیمت خریده شده ، به فروش می‌رسد.

با توجه به قدمت و جذابیت هنرهای دستی این منطقه جا دارد مسوولان در جهت حمایت و معرفی این آثار گامهای موثری بردارند .

مسوول تعاونی حصیربافان شهرستان نیكشهر گفت: هنر حصیر بافی در بلوچستان شایستگی جهانی شدن دارد و مسوولین باید با توجه به‌اینكه حصیربافان از قشر كم درآمد جامعه هستند تلاش بیشتری برای رفع مشكلات آنان انجام دهند.

"محمد رییسی" افزود: اگر بی‌توجهی به هنر حصیربافی ادامه یابد دیگر نسل این هنر كه از زمان پیامبران و حتی قبل از اسلام كاربرد بسیاری داشته از بین خواهد رفت.

او با بیان اینكه بافت حصیر ‪ ۱۲متری یك هفته‌طول می‌كشد ادامه داد: زنان روستایی و عشایری زحمات یك هفته خود را درقبال دریافت پنج هزار ریال می فروشند.

وی افزود: وضعیت معیشتی این افراد به گونه‌ای است كه این پنج هزار ریال را در مقابل كارهای هنرمندانه خود دریافت می‌كنند و اعتراضی در برابر آن نمی كنند.

او با ابراز نگرانی از وضعیت موجود و نابسامان حصیربافان اظهار داشت:

وقتی كه دسترنج حصیربافان با چنین قیمت پایینی از آنان خریداری می‌شود انگیزه‌ای برای آنها جهت گسترش و ادامه این هنر باقی نمی‌ماند.

وی افزود: توجه نكردن به این هنر باعث شده تا زنان و مردان هنرمند نیكشهری انگیزه خود را از انتقال تجربیاتشان در زمینه حصیربافی به دختران و پسرانشان از دست بدهند و این موضوع زنگ خطری برای نابودی این هنر به شمار می‌رود.

او سرمایه‌گذاری بر روی هنر حصیربافی توسط سرمایه‌گذاران شهرستانی را ضروری دانست و گفت: سرمایه‌گذاری بر روی این هنر نه تنها باعث دلگرمی حصیر بافان می‌شود بلكه زمینه خارج شدن این صنعت از ركود را فراهم می‌سازد.

رییسی گفت: درصورت حمایت مسوولان صنایع دستی از حصیربافی در نیكشهر می توان آینده روشن و درخشانی را برای این هنر پیش بینی كرد.

وی با بیان اینكه هنر حصیر بافی در نیكشهر فقط به بافت حصیر محدود نمی شود افزود: از برگ‌های درخت داز (نوعی نخل خرما وحشی) كه ماده اولیه این هنر به شمار می‌رود كالاهای دیگری نظیر جای دستمال كاغذی، گلدان، انواع اسباب بازی كودكان، انواع كلاه، وسایل تزیینی منزل، جارو، كیف و كفش توسط دستان هنرمند مردم نیكشهر ساخته می‌شود.

وی اظهار داشت: ادارات مختلف نیكشهر بیش از شش میلیون ریال به تعاونی حصیربافان بدهكار هستند و تاكنون نسبت به پرداخت بدهی خود هیچ اقدامی نكرده‌اند.

مسوول صنایع‌دستی نیكشهر هم، علت اصلی بی‌انگیزه شدن حصیربافان را حمایت نشدن از سوی مسوولان ذیربط عنوان كرد.

"خیرنساء امیری" افزود: با توجه به وضعیت كنونی ایجاد تعاونی‌های حصیر بافی می‌تواند در رفع این مشكل نقش سازنده‌ای داشته باشد.

وی ادامه داد: درآمد پایین حاصل از فروش هنر حصیربافی موجب شده تا زنان و مردان هنرمند نیكشهری روز به روز از این هنر فاصله بگیرند.

وی با بیان اینكه صنایع دستی نیكشهر هرساله برنامه‌هایی را در یك چارچوب و غالب خاصی برگزار می‌كند گفت:درسالجاری ساماندهی صنعت گران صنایع دستی از جمله برنامه‌های اجرایی صنایع دستی است.

زاهدان ، خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪۸۴/۰۲/۲۷

 

بی توجهی مسوولین استان به فرهنگ مردم بومی استان

payam بازدید : 1165 1 / 6 / 1390 نظرات ()

  یكی از مهمترین علل راه‌‏اندازی هر شبكه استان صدا و سیما، ترویج و زنده نگه داشتن آداب و سنن و ادبیات آن قشر از مردم ایران زمین و همچنین جلوگیری از تهاجم فرهنگی و دیگر همسایگان به داخل كشور است. اما متاسفانه شبكه استان هامون سیستان و بلوچستان نه تنها به این مهم چندان اهمیتی نمی‌‏دهد. بلكه زبان و گویش های محلی دیگر استان های كشور است.

    به گزارش گروه فرهنگ و اندیشه ایلنا ، فرهادی، مدیر كل صدا و سیمای استان سیستان و بلوچستان در رابطه با عدم استفاده از زبان بلوچی ( كه جزو زبان های رایج و به اشتباه از آن به گویش سیستانی در سیما را وجود شهروندان غیر بومی اعلام كرد و گفت‌‏: طی چند ساعت برنامه سیما به زبان بلوچی و گویش سیستانی بپردازیم.جالب اینكه با توجه به این مطالب تبلیغات در شبكه هامون به زبان و گویش دیگر استان ها است.

 

سنگ نگاره‌های "دره نگاران ناهوك" سراوان یادگار كهن

payam بازدید : 2442 1 / 6 / 1390 نظرات ()

 سنگ نگاره‌های دره نگاران ناهوك شهرستان سراوان یادگار هزاره‌های پیش از تاریخ است .

"نگاران" همان گونه كه از نام آن پیداست برگرفته از نگارگری‌های اصیل و تحسین برانگیز نگارگرهای دوران‌های گذشته خصوصا پیش از تاریخ است .

دره نگاران ناهوك سراوان رادر واقع باید یك نگارخانه‌از نگاران هزاره‌های گذشته این منطقه دانست .

در این محل انبوهی از نقوش اصیل و قابل مطالعه وجود دارد كه با توجه به منطقه نسبتا محدود آن با دارا بودن چندین هزار نقش و نگار باید آن را بزرگترین مجموعه سنگ نگاره شناخته شده در ایران محسوب كرد.

به عقیده كارشناسان با اندكی تامل به مجموعه نقوش دره نگاران می‌توان دریافت كه مهاجران ومهاجمان درهزاره قبل از میلاد مسیح به این سرزمین وارد شده‌اند.

نقوش دره نگاران كه اكثرا نقوش انسانی و حیوانی هستند به سه دوره قدیم ،میانه و جدید تقسیم می‌شوند كه دروه قدیم به حدود هزاره‌های چهارم تا هشتم برمی گردد.

اهالی روستای ناهوك سراوان از نقوشی كه بر سینه این صخره نقش بسته به نام "سنگ پیر گوران" یاد می‌كنند و اعتقاد دارند این نقوش را غیر مسلمانان (زرتشتی) در این محل حك كردند.

سالخوردگان این روستا نیز نقل می‌كنند كه پدران آنها این نقوش را دیده و از آن یاد كردند و در هر صورت قدمت این نقوش را به گذشته‌های بسیار دور نسبت می‌دهند.

كارشناس میراث فرهنگی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: انسان در اعصار گذشته خصوصا در دوران پیش از تاریخ برای انتقال پیام‌ها و مفاهیم ذهنی خود اقدام به ترسیم یا ایجاد نقوش و علایم بر روی سطوح مختلف كرده است .

"محمد حیدری" در گفت و گو با ایرنا افزود: سنگ نگاره‌ها یكی از منابع مطالعاتی پژوهشگران در كنار سایر آثار برجای مانده از زندگی بشر در ادوار گذشته به شمار می‌رود.

وی گفت:از جمله روش‌های تعیین قدمت سنگ نگاره‌ها بررسی دقیق گذشته زمان و تاثیر عوامل فرسایش بر روی نقش كنده‌ها است كه تا حد زیادی اصالت آن را مشخص می‌كند.

او اظهار كرد : سنگ نگاره‌ها به دو شكل نقوش مثبت (نقش برجسته) و نقوش منفی (نقش كنده) حك شده است

وی گفت:نقوش كنده توسط مردان شكارگر یا گله‌دار به دلایل و مقاصد گوناگون ترسیم شده‌اند.

وی ادامه داد: نقوش ترسیم شده بر روی صخره‌های دره نگاران عموما تجریدی و بعضی نمادین بوده كه از اصالت خاصی برخوردار هستند.

وی افزود: از روی وضع ظاهر و شیوه اجرای نقش و موضوعات نقوش می‌توان به قدمت و پیشینه آن پی برد.

وی گفت : نقوش انسانی به صورت ملبس یا برهنه و نقوش حیوانی مانند اسب، خر وحشی، مار،گاو، سگ ،روباه و غیره را می‌توان مشاهده كرد.

روستای ناهوك در ‪ ۳۵كیلومتری شهرستان سراوان واقع شده‌است كه وجود منابع غنی این منطقه را تبدیل به سبز و خرم‌ترین مناطق و از قطب‌های كشاورزی شهرستان سراوان كرده است .

 

زاهدان ، خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪۸۴/۰۲/۳۱

جازموریان مهد تمدن ناشناخته

payam بازدید : 1633 1 / 6 / 1390 نظرات ()

  حوزه فرهنگی جازموریان که در جنوب شرقی ایران واقع شده است از لحاظ باستان شناسی و تاریخی از جایگاه ویژه ای برخوردار است و عواملی همچون نزدیکی به دریا ، موقعیت خاص جغرافیایی ، منابع آبی هلیل رود ، دامپروری و وجود مراتع و خاک حاصلخیز ناشی از رسوب گذاری هلیل رود ، باعث بوجود آمدن فرهنگ و تمدنهایی در این منطقه شده است .

  سنگواره های عظیم الجثه جانوری که در منطقه زهلکوت جازموریان کشف گردیده مربوط به دوران سوم زمین شناسی و آثار پراکنده ای از دوران پارینه سنگی و دوران نوسنگی مربوط به هزاره پنجم پیش از میلاد دوران شهرنشینی هزاره سوم و دوم پیش از میلاد در دوران مفرغ و آهن می باشد و دوران تاریخی و اسلامی این نکته را تائید می کند که در طول تاریخ یکی از مراکز مهم زیست محیطی ایران و جهان به شمارمی آمده است.

 

جذابیت موسیقی بلوچستان

payam بازدید : 1449 1 / 6 / 1390 نظرات ()

   در میان تمامی موسیقی هایی كه در بخش موسیقی نواحی ایران حضور و بروز دارد ، موسیقی منطقه سیستان و بلوچستان از ماهیت و كیفیت ویژه ای برخوردار است . تنوع ملودیك و ریتمیك این گونه موسیقایی ونیز نوازندگان صاحب نام آن و وجود سازهایی با بافت و ساخت متفاوت با سازهای دیگر مناطق ایران سبب شده است ، تا پژوهش ها و تحقیقات درباره این موسیقی روند ی رو به رشد به خود گیرد . امسال و در شب كمانه چند تن از كمانچه نوازان صاحب نام نواحی ایران به اجرای برنامه می پردازند كه از جمله آنها قیچك نواز نامی موسیقی بلوچستان و منطقه چاه بهار ، عیسی بخش زنگشاهی است ، عیسی بخش با غلام قادر رحمانی و نیز ماشاءالله بامری به عنوان همنواز همكاری و همراهی كرده است . نوشته زیر ضمن اشاره به ویژگیهای موسیقی سیستان و بلوچستان به  خواندن غلام قادر رحمانی اشارتی كرده است.

چابهار زیبای ناشناخته!

payam بازدید : 1352 1 / 6 / 1390 نظرات ()

  به دنبال تصویب تبصره 19 قانون برنامه 5 ساله اول توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی كشور در سال 1368 به دولت اجازه داده شد تا حداكثر در 3 نقطه مرزی كشور، منطقه آزاد تجاری و صنعتی ایجاد كند، البته پیش از این تاریخ در كیش و قشم با توجه به زیر ساخت‌های موجود حركت‌هایی در این زمینه آغاز شده بود؛ اما به طور رسمی در سال 1369 این دو منطقه به عنوان مناطق آزاد انتخاب شدند و در اردیبهشت ماه سال بعد چاربهار نیز به جمع مناطق آزاد پیوست و به دنبال آن 14 هزار هكتار از اراضی شرق خلیج چابهار به عنوان منطقه آزاد تعیین شد.

  انتخاب این منطقه به عنوان آزاد، تحولی در كاركردهای اقتصادی و فرهنگی منطقه از خود به جای گذاشت و این منطقه تبدیل به شاخص فعالیت‌های اقتصادی و عمران آن شد؛ هر چند كه اهمیت لازم به سایر بخش‌های منطقه داده نشده و بافت قدیمی شهر از مسائلی هم‌چون بهداشت، فقر و نبود آب آشامیدنی لوله‌كشی رنج می‌برد.

سیستان و بلوچستان، روایت گر تاریخ كهن است

payam بازدید : 1737 1 / 6 / 1390 نظرات ()

 صنعت گردشگری طی دهه های اخیر نه تنها اهمیتی شایان در كشورهای مختلف بلكه جایگاهی قابل توجه در عرصه اقتصاد جهانی كسب كرده است.

با این حال ایران به رغم آن كه یكی از كشورهای مطرح جهان از بعد شمار و قدمت آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری است، هنوز نتوانسته آن گونه كه باید از این صنعت مهم به طور مطلوب استفاده كند.

 در این میان سیستان و بلوچستان سرزمینی گسترده از هامون تا پهنه آب های نیلگون دریای عمان، با تركیبی از جاذبه های طبیعی، تاریخی، تجاری و گردشگری در موقعیت بسیار مناسبی قرار دارد.

تعداد صفحات : 113

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
يكي از صالحان ، به خواب ديد پادشاهي را در بهشت !! و پارسايي را در دوزخ. پرسيد كه موجب اين درجات چيست؟ ندا آمد كه اين پادشاه به ارادت درويشان به بهشت اندر است و اين پارسا به تقرب پادشاهان در دوزخ !! (سعدي)
اطلاعات کاربری
لینک دوستان
 • اجاره ماشین
 • بلوچ پرس
 • دلگان پرس
 • بلوچانی زبان
 • زبان بلوچی و لبزانک
 • ایرانشهر نیوز
 • خدایاری شاعربلوچ
 • اهل سنت ما
 • جوانان صدیق زهی
 • ضیاءالدین دینارزئی
 • پروازچابهار
 • ايرنا سيستان وبلوچستان
 • لاشار شیرآباد
 • حق گو بلوچ
 • خبرهای ایرانشهر
 • ندای زاهدان
 • کلات نیوز
 • مکران پرس
 • روستای شارک
 • شخصیت های بزرگ بلوچستان
 • سایبان امید
 • حوزه علمیه مهرستان
 • اطلاع رسانی بلوچستان
 • جزر و مد
 • کلوکان
 • پجار
 • چهاربهاران
 • انجمن های چابهار
 • سنت آنلاين
 • تفتان ما
 • پايگاه خبري تحليلي تفتان ما
 • انجمن های چابهار
 • بلوچ پرس
 • وشدلانی دیوان
 • یعقوب جدگال
 • چابهارنیوز
 • انجمن های چابهار
 • چابهاران تیاب
 • بلوچستان دانلود
 • پیمان چابهار
 • پایگاه خبری کنارک
 • سرحد زمین
 • سلطان بلوچ
 • اشعارومتون ادبي عبدالحميد خداياري
 • پیمان چابهار
 • دهياري روستاي ميرآبادبمپور
 • پورتال روستاي ميرآباد بمپور
 • قلعه باستاني بمپور بلوچستان
 • بَــلوچــانی زبان
 • بلوچی الفبا وزبان
 • الفبای زبان بلوچی
 • ایوب ایوبی
 • سرحد زمین قلب تپنده بلوچستان
 • بلوچستان
 • انسان شناسی بلوچ
 • سرباز مزاکان
 • ندای بلوچ
 • دهستان حیط
 • دهکده حیط
 • مکران میوزیک سنتر
 • سايت پاتوق بلوچ
 • سایت تحلیلی خبری چابهار نیوز
 • پاتوق بلوچ
 • شهرستان بمپور
 • هوران باغ
 • هیات فوتبال روستای جوزدر
 • ایرانشهر نیوز
 • سیسوگ
 • .:|برای همه|:.
 • ابو مصعب
 • انسان شناسی بلوچ
 • سایت مغانشابو
 • چابهارنیوز
 • وشدلانی دیوان
 • مهرستان
 • چهبارنیوز
 • ندای بلوچ
 • نسيم بلوچستان
 • کوپچ لاشار
 • مصطفي دانشور
 • بنت نیوز
 • نوشته های محمد بلوچ زهی
 • گالری عکس بلوچستان
 • تصاوير ديدني از منطقه دشتياري
 • در ياد رفتگان دبيرستان دانشگاه چابهار
 • تصاویرکوه‌های مریخی در جنوب بلوچستان
 • آموزش تصويري ارسال مطلب به پيام بلوچ
 • عناوين آخرين مطالب سايتهاي بلوچستان
 • موسيقي با صداي كمال خان - گروه 2
 • موسيقي با صداي كمال خان - گروه 1
 • آلبوم عكس گلفشان كهير - كنارك
 • دو نلي با صداي استاد اسپندار
 • دانلود فیلم های جذاب
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1578
 • کل نظرات : 906
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 740
 • آی پی امروز : 79
 • آی پی دیروز : 85
 • بازدید امروز : 472
 • باردید دیروز : 486
 • گوگل امروز : 14
 • گوگل دیروز : 12
 • بازدید هفته : 3,190
 • بازدید ماه : 7,806
 • بازدید سال : 156,282
 • بازدید کلی : 2,666,480