loading...

- پیام بلوچ - بلوچ و بلوچستان -payam baloch -

هیچ ورزشی برای قلب ، بهتر از خم شدن و گرفتن دست افتادگان نیست.

كمال خان هوت چهره ماندگار موسيقي بلوچستان

payam بازدید : 1610 22 / 7 / 1390 نظرات ()

                          

کمال خان هوت یکی از خوانندگان موسیقی مقامی بلوچی و از نوازندگان تنبورک در بلوچستان بود. سبک خوانندگی کمال خان، پهلوانی بود که از اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین گونه‌های موسیقی بلوچی است كه در بلوچستان رواج داشته و اعتبار و ارزش بسیاری نزد بلوچ‌ها دارد .

کمال خان هوت، فرزند مراد، در سال ۱۳۲۰ خورشیدی در روستای لایران از توابع بخش دشتیاری چابهار، در یک خانواده کشاورز به دنیا آمد.

بزرگترین آرشیو موسیقی بلوچستان

payam بازدید : 3248 6 / 7 / 1390 نظرات ()

                                   به زودی بزرگترین آرشیو موسیقی سنتی و تاریخی بلوچستان با صدای استادان موسیقی بلوچی آقایان مرحوم كمال خان هوت و غلام قادر ملازهی و همچنين دونلي هاي استاد اسپندار در سایت پیام بلوچ جهت استفاده كاربران محترم در دسترس قرار خواهد گرفت.برای نمونه یك آهنگ جهت استفاده كاربران محترم در سایت قرار داده شده است منتظر آلبوم كامل باشید. 

 

پيام بلوچ در دست طراحي است

payam بازدید : 1097 30 / 6 / 1390 نظرات ()

  

   در راستاي درخواست خوانندگان محترم براي بروز رساني سايت ، كار طراحي به روزهاي پاياني نزديك مي شود و در روزهاي آينده شاهد حضور مجدد پيام بلوچ با نگاهي جديد به مباحث بلوچ و بلوچستان خواهيم بود.

سیستان و بلوچستان؛ از انسان اولیه تا دوران فراموشی

payam بازدید : 1456 3 / 6 / 1390 نظرات ()

   سیستان و بلوچستان به گواه تمدن خاموش آن، دریچه ای به عصر هزاره های پیش از میلا د است زیرا آثار استقرار انسان از ابتدایی ترین مراحل زندگی تا دوره تاریخی در این استان دیده می شود.با این همه، تاكنون دیرینگی تاریخ و ریشه های عمیق فرهنگ و تمدن در سیستان و بلوچستان آن طور كه باید مورد توجه قرار نگرفته است.این سرزمین با وسعتی فراتر از ۱۸۷ هزار و ۵۲ كیلومتر مربع از دو ناحیه مجزای شمالی و جنوبی تشكیل شده است.

محوطه باستانی اسپیدژ درحال نابودی است

payam بازدید : 1161 3 / 6 / 1390 نظرات ()

  باستان‌شناسان با شروع فصل جدید كاوش در اطراف گورستان پنج هزار ساله اسپیدژ در سیستان و بلوچستان به دنبال شناسایی شهر مسكونی مردم اسپیدژ هستند. 

  در 2 كیلومتری گورستان پنج هزار ساله «اسپیدژ»، محوطه‌ای وسیع وجود دارد كه به «پیر سهران» معروف است. در این منطقه آثار یك شهر مسكونی دیده می‌شود كه با قلوه سنگ‌های كوچك و بزرگ ساخته شده و باستان‌شناسان نمی‌دانند كه آیا این محوطه‌ كه متعلق به هزاره سوم قبل از میلاد است، همان شهر مسكونی مردم اسپیدژ است یا شهری است كه در هزاره سوم در این منطقه وجود داشته و هنوز شناسایی نشده است.

خبری از یادرفته ( اسپیدژ رادریابید)

payam بازدید : 1178 3 / 6 / 1390 نظرات ()

     خفتگان پنج‌هزارساله‌ی اسپیدژ انتظار هیچ كاوش یا غارتی را نمی‌كشند؛ برای آنان كه پنج‌هزار سال است در دل خاك رفته‌اند چه فرقی می‌كند در میان شیشه‌های موزه قرار بگیرند؛ یا دست به دست در دنیا بچرخند؟ برای ما مهم است كه بدانیم گذشتگانمان چگونه می‌زیسته‌اند.حدود 11 ماه پیش خبرنگار بخش میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از غارت اشیای باستانی در منطقه‌ی اسپیدژ واقع در بخش بزمان ایرانشهر (سیستان و بلوچستان) خبر داد. غارتی كه گویا از سال 1381 به طور جدی آغاز شده است. مشاهدات گروه اعزامی ایسنا حاكی از آن بود كه برخلاف ادعای مسؤولان محلی، هیچ نیرویی برای محافظت در منطقه حاضر نبوده، آثار باستانی پنج‌هزارساله‌ی گورستان اسپیدژ همچنان به تاراج می‌رود.

پدران ما كی بودند و از كجا به این سرزمین آمدند ؟

payam بازدید : 1303 2 / 6 / 1390 نظرات ()

  خانم بئاتریس دوكاردی باستان شناس انگلیسی در سال 1966 در منطقه بمپور كاوشهایی انجام دادند كه خلاصه آنرا در مجلد ششم مجله ایران بزبان انگلیسی چاپ كرده‌اند و چون نتایج كاوشهایشان بنظر نگارنده بسیار جالب آمد خلاصه‌أی از آن را به اطلاع خوانندگان میرسانم .

 كاوش در سال 1966 شروع شد و آثاری بدست آمد كه با مقایسة اشیاء مكشوف در افغانستان و عمان بین ربع دوم هزاره سوم پیش از میلاد (مثلا در حدود 2750 سال پیش از میلاد ) تا 1900 پیش از میلاد قرار داده شد . بنابراین خواننده محترم متوجه میشود كه مردمی كه در این ناحیه زندگی میكرده‌اند در حدود 800 تا 850 سال بزندگی خود در آن مكان ادامه داده‌اند .(فرض كنیم از 2750 تا 1900 پیش از میلاد )

تخریب و خروج 10 هزار شی 5 هزار ساله از بلوچستان

payam بازدید : 1193 2 / 6 / 1390 نظرات ()

  حفاری های غیر مجاز در گورستان های 5 هزار ساله دلگان تاكنون منجر به خروج و تخریب بیش از ده هزار شی باستانی از این منطقه شده است.   

  حفاری های غیر مجاز در گورستان های 5 هزار ساله دلگان تا كنون منجر به خروج و تخریب بیش از ده هزار شی باستانی از این منطقه شده است.

 گورستان های باستانی دلگان در جلگه جازموریان واقع شده اند. حفارن غیر مجازی كه در این گورستان ها مشغول تخلیه گورستان ها هستند همان حفاران غیر مجاز جیرفت اند كه با راكد ماندن حفاری های غیر مجاز در جیرفت راهی دلگان شده اند.

حصیربافی پناه دستان ترك‌خورده بلوچ

payam بازدید : 1456 2 / 6 / 1390 نظرات ()

   حصیر‌بافی به همراه قالیچه‌های سیستانی، سفال‌های كل‌پورگان و سوزن‌دوزی‌های بلوچ مهم‌ترین محصول هنری استان سیستان و بلوچستان هستند   

به گفته رییس سازمان صنایع دستی استان سیستان و بلوچستان ،حصیر‌بافی به همراه قالیچه‌های سیستانی، سفال‌های كل‌پورگان و سوزن‌دوزی‌های بلوچ مهم‌ترین محصول هنری استان هستند.به گفته رییس سازمان صنایع دستی استان سیستان و بلوچستان ،حصیر‌بافی به همراه قالیچه‌های سیستانی، سفال‌های كل‌پورگان و سوزن‌دوزی‌های بلوچ مهم‌ترین محصول هنری استان هستند.

سفال كلپورگان شاهكار دستان هنرمند زنان بلوچ

payam بازدید : 2216 1 / 6 / 1390 نظرات ()

  سفال هفت هزارساله "كلپورگان"با شهرت جهانی شاهكار دستان هنرمند زنان بلوچ درایران زمین است.

 هنر سفالگری منحصر به فرد "كلپورگان " هنری است كه ازهزاران سال قبل نسل به نسل به زنان بلوچ منتقل شده و گذرقرن‌ها از زیبایی و اصالت آن نكاسته است.

 پیشینه هنرسفالگری(سفال‌سازی ) در سیستان وبلوچستان با توجه به اسناد و مدارك به عصر پارینه سنگی و پیش از تاریخ می‌رسد. در شهر سوخته سیستان تولیدسفال بسیار چشمگیر بوده اما سفالگری كلپورگان در منطقه بلوچستان حكایتی دیگر دارد.

زبان ، ایدئولوژی و هویت ملی

payam بازدید : 1845 1 / 6 / 1390 نظرات ()
   "و تمام جهان را یک زبان و یک لغت بود ، و واقع شد که چون از مشرق کوچ میکردند ، همواره ای در زمین شینار[1] یافتند ودر آنجا سکنی گزیدند.و بیکدیگر گفتند ، بیایید خشت ها بسازیم و آنها را خوب بپزیم .و ایشان را آجر بجای سنگ بود و قیر بجای گچ.و گفتند بیائید شهری برای خود بنا نهیم ، و برجی را که سرش به آسمان برسد ، تا نامی برای خویشتن پیدا کنیم.مبادا بر روی زمین پراکنده شویم  .و خداوند نزول نمود تا شهر و برجی را که بنی آدم بنا میکردند ، ملاحظه نماید.و خداوند گفت که همانا قوم یکیست و جمیع ایشان را یک زبان. و این کار را شروع کرده اند. و الآن هیچ کاری  که قصد آن بکنند از ایشان ممتنع نخواهد شد.اکنون نازل شویم و زبان ایشان را مشوش سازیم تا سخن یکدیگر را نفهمند. پس خداوند ایشان را از انجا بر روی  تمام زمین پراکنده ساخت و از بنای شهر باز ماندند.از آن سبب آنجا را بابل نامیدند،زیرا خداوند  لغت تمامی اهل جهان را مشوش ساخت.و خداوند ایشان را از آنجا برروی تمام زمین پراکنده نمود".

کتب مقد س.سفر پیدایش. باب یازدهم.1-10

اسپیدژ را دریابید

payam بازدید : 1130 1 / 6 / 1390 نظرات ()
سلام

سلامی به گرمی آفتاب اسپیدز

 سلامی به بلندی نخلهای اسپیدز

سلامی به عمیقی خواب خفتگان اسپیدز   

سلامی به غربت اسپیدز

سلامی به شبهای شلوغ اسپیدز که غارتگران در آنجا در حال غارت هستند آنها خیال می کنند مشتی کوزه و خاک را غارت می کنند نه اینطور نیست آنها در حال غارت فرهنگ هستند آنها با غارت کوزه ها و گنجها  خیال می کنند می توانند اصالت اسپیدز را به دیگران  بفروشند

تاریخچه ی حوزه علمیه دارالعلوم ومسجد جامع مكی زاهدان

payam بازدید : 6138 1 / 6 / 1390 نظرات ()

 از جمله خدمات بسیار ارزنده ی فرهنگی ـ دینی و پربار حضرت مولانا عبدالعزیز تاسیس حوزه علمیه و پایه گذاری مسجد جامع مكی در زاهدان است . این كارنامه ی بسیار حیاتی با چنان اخلاص و فروتنی ،‌و بدوراز هر گونه تظاهر پایه گذاری شده است كه همه مردم ایران و به ویژه مردم سیستان و بلوچستان شاهد آثار این اخلاص هستند تعداد نمازگزاران درمسجد مكی و مراجعین و شیفتگان علم و عرفان به حوزه علمیه روزافزون است . هم چنین حوزه علمیه دارالعلوم از شهرت و محبوبیت قابل توجهی برخوردار است .

 طلاب علوم دینی از داخل و خارج استان برای رفع عطش علمی خود پروانه وار به این مركز علمی سرازیر می شوند، آمار و ارقام مراجعین به قدری زیاداست كه حوزه به دلیل كمبود امكانات ،‌ناچار است به پنجاه درصد .مراجعین جواب رد بدهد واز پذیرفتن آنان عذرخواهی كند.

جغرافیاى طبیعى واقتصادی سیستان و بلوچستان

payam بازدید : 979 1 / 6 / 1390 نظرات ()

 مشخصات جغرافیایى

 

استان سیستان و بلوچستان با 178431 كیلومتر مربع مساحت، 11 درصد از كل مساحت كشور را شامل مى‏شود و یكى از كم تراكم‏ترین استان‏هاى كشور از نظر جمعیت مى‏باشد. بیشترین مساحت این استان، به منطقه بلوچستان اختصاص دارد.

این استان بین 25 درجه و 3 دقیقه تا 31 درجه و 27 دقیقه عرض شمالى از خط استوا و 58 درجه و 50 دقیقه تا 62 درجه و 21 دقیقه طول شرقى از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است و مركز آن شهرستان زاهدان مى‏باشد.

استان سیستان و بلوچستان با داشتن حدود 300 كیلومتر مرز آبى، و 1800 كیلومتر مرز خاكى، از شمال به استان خراسان و كشور افغانستان، از مغرب به استان كرمان، از جنوب به دریاى عمان و از مشرق به كشورهاى پاكستان و افغانستان محدود است.

 

 ویژگى‏هاى طبیعى

 

كوه‏هاى این استان جزرشته كوه‏هاى مركزى ایران است و شامل ناهموارى‏هاى شرق چاله لوت و ارتفاعات دیواره شرقى و جنوبى چاله جازموریان است. به طور كلى این ناهموارى‏ها شامل دو قسمت مى‏شوند:

1- كوه‏هاى سیستان كه از غرب به بیابان لوت و از شرق به دشت سیستان منتهى مى‏گردد.

2- كوه‏هاى بلوچستان كه در جنوب كوه‏هاى سیستان بین چاله لوت و جازموریان و بیابان ماشكل و سواحل دریاى عمان گسترده شده‏اند. مهم‏ترین ارتفاعات این ناحیه عبارتند از: كوه تفتان، كوه بزمان، كوه بیرك، كوه ملك سیاه، و ....

مهم‏ترین رودخانه‏هاى این استان عبارتند از: رودخانه هیرمند، رودخانه بمپور، رودخانه كاجو ، رودخانه سرباز، رودخانه باهوكلات، رودخانه كهیر (نیكشهر)، رودخانه ماشكید (ماشكل)، رودخانه رابچ (فنوج)، رودخانه سیانجان (تلخ آب). علاوه بر این دو دریاچه هامون (سیستان) و جازموریان نیز در این استان قرار دارند.

آب و هواى این استان در قسمت سیستان بیابانى صحرائى (خشك و برى) كه اقلیم گرم و بارندگى و رطوبت اندك از ویژگى‏هاى آن است. بادهاى 120 روزه سیستان (لوار) یكى از عوامل مهم فرسایش خاك، جابجائى شن‏هاى روان (ماسه‏هاى بادى)، پر كردن نهرها و كانال‏هاى آبیارى و تعدیل درجه حرارت در فصل تابستان مى‏باشد.

در قسمت بلوچستان به علت نزدیك بودن این منطقه با خط استوا، دماى هوا در تابستان به شدت گرم مى‏شود، به طورى كه در اكثر شهرستان‏هاى آن دماى هوا بالاى 40 درجه سانتى‏گراد مى‏باشد. زمستان‏هاى آن نسبتاً معتدل و در بعضى مناطق مرتفع، همراه با سرماى شدید و نزولات جوى ناچیز مى‏باشد. بدین جهات مى‏توان گفت این استان خشك‏ترین استان كشور به حساب مى‏آید.

 

جغرافیاى اقتصادى

 

كشاورزى و دامپرورى

 

استان سیستان و بلوچستان به خاطر داشتن امكانات و قابلیت‏هاى رشد و توسعه مى‏تواند به عنوان مركز توسعه جنوب شرق ایران مطرح شود و زمانى از نظر كشاورزى و تولید محصولات در كشور به عنوان انبارغلّه ایران بوده است و زمین‏هاى زیادى از این منطقه به كشت محصولات زراعى و باغى اختصاص داشته است.

مهم‏ترین محصولات كشاورزى این استان شامل: گندم، جو، برنج، مركبات، سبزیجات و انواع میوه و خرما مى‏باشد.سال 1370، این استان از نظر كشت و تولید غلات در وضعیت مناسبى قرار داشت به طورى كه 98141 هكتار از زمین‏هاى آن زیر كشت گندم و 32877 هكتار زیر كشت جو قرار داشته است.

علاوه بر كشاورزى، در این استان دامدارى و دامپرورى از وجوه غالب تأمین معیشت مردم است. اما به علت نامساعد بودن شرایط طبیعى، خشك‏سالى و كمى بارندگى، شیوع انواع بیمارى‏ها و استفاده بى‏رویه از مراتع، دامدارى این منطقه مورد تهدید قرار گرفته است.از نظر شیلات، در سال 1370، این استان با داشتن 972 فروند شناور مقدار 40100 تن از انواع مختلف آبزیان را صید كرده است. بندر كنارك به عنوان فعال‏ترین بندر صیادى بلوچستان به شمار مى‏رود.

 

صنایع و معادن

 

تعداد كارگاه‏هاى صنعتى استان تا پایان سال 1370 نزدیك به 1585 واحد بوده كه بالغ بر 1280 نفر شاغل داشته‏اند. صنایع غذایى، نساجى، كانى غیر فلزى و فلزى و برق و الكترونیك از مهم‏ترین صنایع این استان مى‏باشند.لنج سازى یكى از صنایع بسیار قدیمى و سنتى مناطق ساحل جنوب ایران خصوصاً این منطقه است.

هم‏چنین كارخانه نساجى بافت بلوچ در پنج كیلومترى جاده ایرانشهر - بمپور از سال 1353 در این استان فعال است.از نظر معادن استان سیستان و بلوچستان در زمینه معادن مس، كرومیت، منگنز، گرانیت، سنگ‏آهن، سنگ‏آهك و برخى دیگر از مواد معدنى غنى مى‏باشد.

تعداد صفحات : 113

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
يكي از صالحان ، به خواب ديد پادشاهي را در بهشت !! و پارسايي را در دوزخ. پرسيد كه موجب اين درجات چيست؟ ندا آمد كه اين پادشاه به ارادت درويشان به بهشت اندر است و اين پارسا به تقرب پادشاهان در دوزخ !! (سعدي)
اطلاعات کاربری
لینک دوستان
 • بلوچ پرس
 • دلگان پرس
 • بلوچانی زبان
 • زبان بلوچی و لبزانک
 • ایرانشهر نیوز
 • خدایاری شاعربلوچ
 • اهل سنت ما
 • جوانان صدیق زهی
 • ضیاءالدین دینارزئی
 • پروازچابهار
 • ايرنا سيستان وبلوچستان
 • لاشار شیرآباد
 • حق گو بلوچ
 • خبرهای ایرانشهر
 • ندای زاهدان
 • کلات نیوز
 • مکران پرس
 • روستای شارک
 • شخصیت های بزرگ بلوچستان
 • سایبان امید
 • حوزه علمیه مهرستان
 • اطلاع رسانی بلوچستان
 • جزر و مد
 • کلوکان
 • پجار
 • چهاربهاران
 • انجمن های چابهار
 • سنت آنلاين
 • تفتان ما
 • پايگاه خبري تحليلي تفتان ما
 • انجمن های چابهار
 • بلوچ پرس
 • وشدلانی دیوان
 • یعقوب جدگال
 • چابهارنیوز
 • انجمن های چابهار
 • چابهاران تیاب
 • بلوچستان دانلود
 • پیمان چابهار
 • پایگاه خبری کنارک
 • سرحد زمین
 • سلطان بلوچ
 • اشعارومتون ادبي عبدالحميد خداياري
 • پیمان چابهار
 • دهياري روستاي ميرآبادبمپور
 • پورتال روستاي ميرآباد بمپور
 • قلعه باستاني بمپور بلوچستان
 • بَــلوچــانی زبان
 • بلوچی الفبا وزبان
 • الفبای زبان بلوچی
 • ایوب ایوبی
 • سرحد زمین قلب تپنده بلوچستان
 • بلوچستان
 • انسان شناسی بلوچ
 • سرباز مزاکان
 • ندای بلوچ
 • دهستان حیط
 • دهکده حیط
 • مکران میوزیک سنتر
 • سايت پاتوق بلوچ
 • سایت تحلیلی خبری چابهار نیوز
 • پاتوق بلوچ
 • شهرستان بمپور
 • هوران باغ
 • هیات فوتبال روستای جوزدر
 • ایرانشهر نیوز
 • سیسوگ
 • .:|برای همه|:.
 • ابو مصعب
 • انسان شناسی بلوچ
 • سایت مغانشابو
 • چابهارنیوز
 • وشدلانی دیوان
 • مهرستان
 • چهبارنیوز
 • ندای بلوچ
 • نسيم بلوچستان
 • کوپچ لاشار
 • مصطفي دانشور
 • بنت نیوز
 • نوشته های محمد بلوچ زهی
 • گالری عکس بلوچستان
 • تصاوير ديدني از منطقه دشتياري
 • در ياد رفتگان دبيرستان دانشگاه چابهار
 • تصاویرکوه‌های مریخی در جنوب بلوچستان
 • آموزش تصويري ارسال مطلب به پيام بلوچ
 • عناوين آخرين مطالب سايتهاي بلوچستان
 • موسيقي با صداي كمال خان - گروه 2
 • موسيقي با صداي كمال خان - گروه 1
 • آلبوم عكس گلفشان كهير - كنارك
 • دو نلي با صداي استاد اسپندار
 • دانلود سریال قورباغه
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1578
 • کل نظرات : 906
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 740
 • آی پی امروز : 44
 • آی پی دیروز : 76
 • بازدید امروز : 394
 • باردید دیروز : 1,058
 • گوگل امروز : 5
 • گوگل دیروز : 18
 • بازدید هفته : 3,753
 • بازدید ماه : 8,691
 • بازدید سال : 8,691
 • بازدید کلی : 2,518,889